Życie każdego człowieka obfituje w niespodziewane zdarzenia, które nie zawsze są pozytywne. Przykrych wydarzeń często nie da się uniknąć, ale można złagodzić ich następstwa, posiadając odpowiednie ubezpieczenie. Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na życie? Co oferuje nam rynek?
Czym jest ubezpieczenie?
Ubezpieczenie można najprościej zdefiniować jako umowę zawartą z wybranym ubezpieczycielem, celem uzyskania odszkodowania za straty określone w treści niniejszej umowy. Ubezpieczenie ma, krótko mówiąc, chronić nas przed negatywnymi następstwami zdarzeń, które mogą mieć miejsce w naszym życiu. Ubezpieczenia dzieli się na dwie podstawowe grupy:
- ubezpieczenia społeczne, czyli emerytalne, rentowe i chorobowe,
- ubezpieczenia gospodarcze, wśród których wyróżnia się ubezpieczenia osobowe i majątkowe.
Ubezpieczenia gospodarcze
Ubezpieczenia gospodarcze to polisy sprzedawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W odróżnieniu od ubezpieczeń społecznych mają zazwyczaj charakter dobrowolny. Wyjątek stanowi ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe w przypadku posiadania pojazdu samochodowego.
Ubezpieczenia osobowe
W ubezpieczeniu osobowym, jak sama nazwa wskazuje, przedmiotem ubezpieczenia może być zdrowie bądź życie ludzkie. Omawiane ubezpieczenia obejmują:
- ubezpieczenie na życie,
- ubezpieczenia od skutków nieszczęśliwych wypadków.
Ubezpieczenia osobowe gwarantują pokrycie potrzeb finansowych ubezpieczonego lub jego bliskich, będących następstwem takich zdarzeń jak np. śmierć, kalectwo czy choroba.
Ubezpieczenia majątkowe
Celem zakupu tego rodzaju ubezpieczenia jest uzyskanie odszkodowania w przypadku utracenia, uszkodzenia lub zniszczenia określonego w treści umowy mienia. W ubezpieczeniu majątkowym ochronie ubezpieczeniowej podlega określone dobro lub odpowiedzialność cywilna (OC). Ubezpieczenia dóbr majątkowych dzieli się na takie segmenty jak:
- ubezpieczenia domów,
- ubezpieczenia mieszkań,
- ubezpieczenia budynków stanowiących część gospodarstw rolnych,
- ubezpieczenie autocasco.
Ryzyko ubezpieczeniowe
Już od zarania dziejów ryzyko jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Ryzyko definiuje się jako zdarzenie, którego skutki mogą mieć negatywne następstwa. Powszechność ryzyka jest głównym czynnikiem, za sprawą którego istnieje rynek ubezpieczeń. Z ubezpieczeniami silnie związane jest pojęcie ryzyka ubezpieczeniowego. Jest to nic innego, jak możliwość wystąpienia szkody ubezpieczeniowej. Ryzyko, z uwagi na swoją mierzalność, jest obliczane np. za pomocą rachunku prawdopodobieństwa. Wielkość ryzyka ma bezpośredni wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej – im wyższy poziom ryzyka, tym wyższa składka. Ryzyko ubezpieczeniowe to zatem możliwość, przed którą stara ochronić się ubezpieczony. Przed jakimi ryzykami chroni nas ubezpieczenie na życie?
Czym jest ubezpieczenie na życie i dlaczego warto je mieć?
W ubezpieczeniu na życie przedmiot ubezpieczenia stanowi życie ubezpieczonego. W przypadku śmierci osoby ubezpieczonej instytucja ubezpieczeniowa jest zobligowana do wypłaty określonego świadczenia osobom uposażonym. Na polskim rynku dostępnych jest wiele ofert ubezpieczeń na życie w różnych wariantach. Z uwagi na konstrukcję ubezpieczenia wyszczególnia się:
- ubezpieczenia czyste – gwarantujące ochronę, o uśrednionej składce, z brakiem możliwości korzystania ze zgromadzonych środków,
- ubezpieczenia mieszane – łączące w sobie cechy ubezpieczenia i konta oszczędnościowego, z pełnym dostępem do zgromadzonych środków.
Ubezpieczenie na życie jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy posiadamy np. kredyt hipoteczny bądź inne zobowiązania finansowe. Część firm ubezpieczeniowych przy zakupie ubezpieczenia na życie oferuje swoim klientom rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej na podstawie dodatkowych umów. Niniejsza nadprogramowa ochrona dotyczy zazwyczaj sfery zdrowotnej i zapewnia nam pomoc finansową np. podczas choroby czy pobytu w szpitalu. Ubezpieczenie na życie to inwestycja pozwalająca na zabezpieczenie swoich najbliższych i tym samym na zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa.