Tym razem w pracowni profesora Ciekawskiego przekonamy się, że są różne sposoby na nadmuchanie balonu oraz że każdy z nas może odkryć w sobie magiczne moce. Pokażemy Wam kilka prostych doświadczeń, które z pomocą rodziców można wykonać w domu z łatwo dostępnych składników. Bo nauka jest fajna!

Facebook i YouTube SOK

Eksperyment jest prosty i bezpieczny, nie wymaga skomplikowanych działań i z niewielką pomocą starszych opiekunów mogą go wykonać nawet najmłodsze dzieci.

Będziecie potrzebować: balonów w ulubionych kolorach, butelki, sody oczyszczonej, octu, lejka i łyżeczki oraz talerzyka lub płaskiej miski, wody, mielonego pieprzu i płynu do zmywania naczyń.

SAMOPOMPUJĄCY SIĘ BALON
Do butelki wsypujemy około jednej łyżki stołowej sody oczyszczonej, a następnie wlewamy do niej ocet. Szybko nakładamy balon na lejek i obserwujemy, jak balon sam się pompuje. Szybkość i siłę pompowania można regulować eksperymentując z ilością octu i sody.
Podpowiedź: Można do butelki wlać ocet, a sodę oczyszczoną wsypać z pomocą lejka do balonika, który należy założyć na szyjkę butelki tak, aby soda nie wsypała się do środka; potem wystarczy przychylić balon i wsypać sodę do octu. Czy Wasz balon napompował się?
Ciekawostka: w butelce w wyniku połączenia się sody (zasada) z octem (kwas) zachodzi reakcja chemiczna – powstaje gaz (CO2), który wypełnia balonik.

MAGICZNY PALEC
Wlewamy trochę wody na talerzyk lub do miski i posypujemy jej powierzchnię mielonym pieprzem. Uważajcie na kichanie! Delikatnie moczymy wierzch palca w płynie do naczyń i dotykamy wody – możemy powiedzieć magiczne słowo w stylu “abrakadabra”. Co się stanie z wodą? Po przyłożeniu palca do powierzchni wody pieprz rozsunie się na boki zostawiając puste koło na środku talerzyka. Wygląda to naprawdę „magicznie”!
Podpowiedź: nie ma znaczenia jakiego użyjecie płynu do naczyń, każdy da ten sam “magiczny” efekt.
Ciekawostka: płyn do mycia naczyń zmniejsza miejscowo (w miejscu, gdzie dotykamy wody) wzajemne przyciągnie się cząsteczek wody. Nie zmienia się ono na obrzeżach talerza, dlatego pieprz jest do nich przyciągany.

Prowadzenie: Lidia Żyniewicz, Pracownia Rzemiosła i Rękodzieła, Suwalski Ośrodek Kultury
Zdjęcia i montaż: Kamil Jutkiewicz