Podczas kwietniowego “Weekendu z historią mody” spróbujemy uszyć średniowieczne damskie nakrycia głowy. Obecnie czapki, chusty i kapelusze są jedynie elementem ozdobnym garderoby. Dawniej nakrycie głowy  kobiety pełniło o wiele ważniejszą funkcję, miało znaczenie kulturowe. Czym przyozdabiały swe głowy arystokratki, a co mogły nosić kobiety zamężne? Tego dowiecie się już 24 kwietnia! 

24-25.04.2021
Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71

24.04.2021 – godz. 12.00-18.00 | 25.04.2021 – godz. 10.00-16.00

wstęp wolny | rezerwacje miejsc (tel. 87 563 85 45), decyduje kolejność zgłoszeń
liczba miejsc zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym

Czepki, toczki, welony – to tylko niektóre z typów średniowiecznych damskich nakryć głowy, jakie poznamy i nauczymy się rozpoznawać w ikonografii z epoki. Dawniej różnego rodzaju nakrycia głowy pełniły bardzo ważną funkcję, miały przede wszystkim znaczenie kulturowe. Czapki, kapelusze czy chustki obecnie odgrywają jedynie ozdobną rolę. Jednak w wiekach średnich reprezentowane przez panie nakrycia głowy  pomagały rozpoznać status społeczny oraz majątkowy ich właścicielki. Te oraz wiele innych zagadnień zostaną omówione na nadchodzących zajęciach. Uczestnicy warsztatów będą mogli spróbować uszyć znane im z filmów czy literatury średniowieczne damskie nakrycia głowy.

Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych, otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną zademonstrowane od podstaw. W czasie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi materiałami i technikami krawiectwa średniowiecznego (surowce, narzędzia, używane ściegi). Nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce – spróbować swoich sił w wykonaniu damskiego nakrycia głowy. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu. 

Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia dziedzictwa Kulturowego SOK.

To już kolejne spotkanie z cyklu Weekendy z Historią Mody. Więcej o zajęciach, terminach i tematyce kolejnych warsztatów TUTAJ >>

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.