Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

Najem okazjonalny krok po kroku

Jakiś czas temu została wprowadzona nowa forma wynajmu mieszkań, którą nazywa się najmem okazjonalnym. Jest to duże ułatwienie dla właścicieli mieszkań, którzy zyskują większe pole manewru i mają więcej praw. Z racji tego, że to popularna forma najmu mieszkania- dobrze jest dowiedzieć się, o co w tym chodzi.

Największą zaletą najmu okazjonalnego jest fakt, że dużo łatwiej jest wyegzekwować swoje prawa właścicielowi budynku w sytuacji, kiedy najemca nie płaci mu ustalonych z dniem podpisania umowy pieniędzy. Nieuczciwy najemca może spodziewać się dość szybkiej egzekucji komorniczej i będzie musiał zwolnić mieszkanie, jeśli zalega z płatnościami.

Warunki potrzebne do spełnienia

Aby móc mówić o najmie okazjonalnym, potrzebne jest do spełnienia kilka warunków. W pierwszej kolejności najemca musi złożyć dobrowolne oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz zobowiązać się do opróżnienia lokalu w terminie, który wskazany jest przez właściciela. Co istotne, oświadczenie to zostaje złożone w formie aktu notarialnego. Musi również zostać spełniony warunek związany ze wskazaniem przez najemcę lokalu do którego ten przeprowadzi się w sytuacji, kiedy będzie musiał opuścić swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania. Dzięki temu uniknie się sytuacji wyrzucania nieuczciwego najemcy na ulicę- ponieważ wskazał on w oświadczeniu, że ma się gdzie udać. Ostatnim warunkiem, powiązanym z tym dotyczącym wskazania innego lokalu, jest pisemna zgoda właściciela wskazanego przez najemcę lokalu na zamieszkanie u niego najemcy wobec którego podjęta została egzekucja komornicza i który musi się wyprowadzić z dotychczas wynajmowanego budynku. W efekcie usuwanie problematycznego najemcy jest stosunkowo proste i możemy- jako właściciele- dokonać tego w zgodzie ze swoim sumieniem, ponieważ nie wyrzucamy nikogo na ulicę.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Podlaskim

Dla kogo najem okazjonalny?

Oferta najmu okazjonalnego skierowana jest do osób fizycznych. Osoby, które zajmują się najmem w ramach działalności gospodarczej nie mogą z niego skorzystać. Znaczenie posiada również fakt, co konkretnie jest wynajmowane, ponieważ umowa najmu okazjonalnego dotyczy tylko i wyłącznie lokalu przeznaczonego do zamieszkania. Z tego też powodu najem tego typu nie dotyczy właścicieli lokalów handlowych oraz usługowych.

Trzeba także pamiętać, że umowa najmu nie musi być sporządzona u notariusza, natomiast załącznik do umowy dotyczący dobrowolnego poddania się egzekucji- musi.