Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

Leasing mieszkań - na czym polega?

Leasing jest pojęciem, które na ogół kojarzy nam się z zakupem samochodu na firmę, jednak jak się okazuje, może on dotyczyć również atrakcyjnego finansowania mieszkania, a nawet domu. Z opcji takiej skorzystać mogą w różnych krajach zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Na czym polega leasing mieszkań?

Leasing na mieszkanie – co to takiego?

Leasing mieszkań to alternatywa, która nie należy do popularnych, jednak może być ciekawą opcją na zakup mieszkania dla wielu z nas. Jego forma przybliżona jest do wynajmu długoterminowego, który po oznaczonym okresie, pozwala na uzyskanie własności danego lokalu. Osoba wynajmująca może zatem wziąć mieszkanie w leasing i korzystać z niego na zasadzie podobnej do leasingu samochodu. Leasingobiorca opłaca wówczas raty leasingu podobnie jak czynsz, a po spłacie całości mieszkania, staje się ono jego własnością. Jest to usługa długoterminowa i może trwać nawet kilkanaście lat. Procedura całej operacji jest jednak dosyć prosta – po wyborze mieszkania, należy złożyć wniosek leasingowy, a w momencie uzyskania pozytywnej decyzji banku lub innej instytucji finansowej, nowe lokum można traktować jak swoje własne, chociaż w praktyce należy ono do podmiotu finansującego. Umowy tego rodzaju podpisywane są na czas określony, a kwota „czynszu” leasingowego, ma pokryć cenę nieruchomości. Wedle przepisów, po dokonania całkowitej spłaty rat leasingu, zgodnie z zapisami w księdze wieczystej oraz umowie leasingowej, możliwe jest przeniesienie prawa własności lokalu na siebie. Cały proces wydaje się zatem dosyć ciekawy.

Leasing mieszkań w praktyce

Wybierając opcję leasingu mieszkania nie musimy obawiać się skomplikowanej procedury. Deweloperzy w Suwałkach – podobnie jak w innych miastach – oferują leasing nieruchomości. Jeżeli chcemy spróbować, wystarczy, że znajdziemy dogodne dla nas lokum, a następnie złożymy stosowny wniosek. Po przyznaniu leasingu na mieszkanie, w świetle prawa nie stajemy się jego właścicielami, jednak umowa na czas określony wymaga od nas regularnego uiszczania czynszu, który jest wyższy niż ten standardowy. Po całkowitym spłaceniu wszystkich rat, prawa własności do mieszkania mogą zostać przeniesione z banku lub instytucji finansowej na leasingobiorcę.

Kto może skorzystać z leasingu na mieszkanie?

Leasing mieszkania w Polsce nie należy do popularnych opcji. Bardzo trudno jest również znaleźć atrakcyjną ofertę, która pozwoli skorzystać z tego rozwiązania. Mało kto chce ponosić koszty za mieszkanie/własność, która nie należy do niego, dlatego popularność kredytów hipotecznych jest zdecydowanie wyższa. Dodatkowo niewielu deweloperów decyduje się na udostępnienie mieszkań w leasing, szczególnie przy rosnących cenach sprzedaży nieruchomości. Leasing mieszkania jest opcją na sfinansowanie wymarzonego lokum, szczególnie dla osób, które nie mają szans na uzyskanie typowego kredytu hipotecznego. Niestety jest on również alternatywą droższą. Podczas wyboru leasingu na mieszkanie należy liczyć się również z tym, iż konieczne będzie uiszczenie wkładu własnego, najczęściej na poziomie 20% wartości nieruchomości.