Kiedy zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

Rosnąca świadomość wpływu, jaki mają zęby na pozostałe aspekty zdrowotne sprawia, że coraz więcej osób w Polsce decyduje się na leczenie ortodontyczne. Powody są różne – czasem dotyczą estetyki, w innych przypadkach kluczowe są względy medyczne.

Ortodoncja w Warszawie od lat stoi na światowym poziomie, o czym świadczy szereg pacjentów z prostymi, ładnymi zębami po zakończeniu leczenia. Jak się okazuje, głównym problemem nie zawsze bywa krzywy zgryz. Jakie są więc jeszcze wskazania do założenia aparatu ortodontycznego?

Kiedy warto zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Leczenie ortodontyczne najlepiej rozpocząć jak najszybciej, czyli w dzieciństwie. Nieprawidłowości w ukształtowaniu zębów da się zaobserwować już u 2-latków, które mają komplet zębów mlecznych. Leczenie u dorosłych jest trudniejsze ze względu na ukształtowanie szczęki, ale daje równie zadowalające efekty.

W przeważającej części przypadków założenie aparatu pozostaje kwestią wyboru. Mimo to istnieją sytuacje, w których zdecydowanie warto przez jakiś czas zdecydować się na to rozwiązanie, aby zaoszczędzić sobie problemów zdrowotnych w przyszłości. Jednymi z najważniejszych wskazań do założenia aparatu ortodontycznego w młodym wieku są różnego rodzaju wady zgryzu, takie jak:

 • tyłozgryz – cofnięcie dolnego łuku zębowego
 • przodozgryz – wysunięcie zębów żuchwy, a czasami również szczęki, co wpływa negatywnie na proces gryzienia i żucia
 • zgryz głęboki – pogłębione zwarcie siekaczy, czyli zachodzenie górnych siekaczy na dolne tak, że przykrywają ponad połowę wysokości koron siekaczy dolnych
 • szparowatość zębów – występowanie odstępów pomiędzy zębami
 • spowodowane małym rozmiarem zębów w stosunku do rozmiaru łuku zębowego
 • stłoczenie zębów – zbyt mała szczęka, skutkuje nachodzeniem zębów na siebie i krzywym układem uzębienia
 • zatrzymany ząb – w tym przypadku ząb nie przebił się na powierzchnię dziąsła, mimo prawidłowego rozwoju.

Oprócz tego wskazaniem do noszenia aparatu będą również genetyczne predyspozycje do powstawania wad zgryzu. Wcześnie założony aparat może zapobiec ich powstaniu.

 Dolegliwością, która wymaga leczenia ortodontycznego jest też paradontoza. Aparaty ortodontyczne są często stosowane w kuracji wtórnych wad zgryzu powstałych z powodu choroby przyzębia. Po skorygowaniu zgryzu aparat zastępuje się szynami pełniącymi funkcję stabilizatorów zębów.

Nieco bagatelizowanym czynnikiem mogącym skłonić do założenia aparatu jest ciasna szczęka. Taki stan rzeczy wiąże się z niewłaściwym umiejscowieniem zębów i skutkuje ich stłoczeniem lub lukami między nimi. Szczękę należy wtedy poszerzyć, w czym może pomóc leczenie ortodontyczne.

W przypadku dzieci, zwłaszcza najmłodszych, wskazaniem do leczenia ortodontycznego może być wada wymowy, na przykład seplenienie. W niektórych przypadkach, dzięki skorygowaniu zgryzu na wczesnym etapie rozwoju, dziecko może obejść się bez dodatkowych ćwiczeń logopedycznych. Ponadto brak leczenia ortodontycznego u dzieci, które go potrzebują może w przyszłości wpłynąć na problemy z wyżynaniem się zębów stałych.

Dodatkowe, choć niemniej ważne są także: asymetryczny uśmiech, ścieranie się zębów o siebie, bruksizm, zęby nadmiernie stłoczone lub obrócone, szpary pomiędzy zębami, widoczne szyjki zębów, nadmiar kamienia na płytce nazębnej oraz planowane leczenie protetyczne.

Przeciwwskazania

Co prawda leczenie ortodontyczne potrafi przynieść oszałamiające efekty, jednakże jak w przypadku każdej ingerencji w naturalną budowę organizmu, tu także istnieje kilka przeciwwskazań. Do najczęstszych z nich należą:

 • choroby związane z niską odpornością organizmu
 • stany zapalne w obrębie jamy ustnej
 • choroby przyzębia i miazgi zęba
 • cukrzyca
 • ciąża
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej
 • niewyleczone zęby (ubytki, próchnica, duża ilość kamienia lub osadu)

Aparat ortodontyczny a ciąża

Chociaż w pierwszej chwili może się to wydawać nieoczywiste, poważnym przeciwwskazaniem do zakładania aparatu na zęby jest okres ciąży. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, leczenie ortodontyczne obejmuje regularne wykonywanie prześwietleń, a nawet mała dawka promieniowania rentgenowskiego jest w stanie zaszkodzić dziecku. Po drugie, u kobiet w czasie ciąży często pojawiają się problemy z zębami czy dziąsłami. Takie sytuacje mogą uniemożliwić prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej i powodować podrażnienia.