2 lipca 2022 r. przy nabrzeżu Jeziora Sumowo przy Bulwarze 500-lecia w Bakałarzewie odbyła się wspólna impreza ph. Noc Świętojańska nad Rospudą, współorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach oraz Urząd Gminy i Gminną Bibliotekę Publiczną w Bakałarzewie.
W tegorocznym wieczorze sobótkowym uczestniczył Wicestarosta Suwalski Artur Łuniewski oraz wójt Gminy Bakałarzewa Tomasz Naruszewicz, który uroczyście otworzył imprezę.
Noc Świętojańską uświetniły wesołe pieśni zalotne i sobótkowe zaprezentowane przez śpiewaków i zespoły z powiatów suwalskiego oraz oleckiego tj.: solistka Pani Ewa Kuprewicz z Żywej Wody, Prząśniczki z Kowal Oleckich, Bagatela z Płociczna - Tartak, Zajączkowiaki z Zajączkowa, Bakałarz z Bakałarzewa, Rospuda z Filipowa, Przeroślaki i Znaroku z Przerośli, Szeszupiaki i Szeszupa z Rutki – Tartak, Wigranie ze Starego Folwarku, Jezioranki z Wiżajn, Zorniczeńka z Wysokiego oraz Uwrocie z Suwałk. Występ Zespołu Śpiewaczego Wigranie ze Starego Folwarku był również okazją do pogratulowania zdobytej III nagrody w 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Gratulacje oraz życzenia zdrowia i satysfakcji ze spotkań muzycznych, a w następnym konkursie zdobycia najważniejszej, głównej festiwalowej nagrody Baszty, w imieniu Zarządu i Rady Powiatu w Suwałkach złożył Artur Łuniewski Wicestarosta Suwalski.
Ponadto w programie był występ dziecięco –młodzieżowy grupy taneczno – teatralnej „Prymulki” oraz przepiękny pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy Gore.
Tradycji stało się zadość, został ogłoszony konkurs na najpiękniejszy wianek z kwiatów polnych i ogrodowych, gałązek, liści i ziół, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Powstały piękne, kolorowe wianki z naturalnych materiałów, dobranych według tradycji Nocy Świętojańskiej.
Impreza została dofinansowana przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach.