UM Suwałki: 103. Rocznica Wyzwolenia Suwałk

2 min czytania

24 sierpnia 1919 r. jest ważną datą na kartach historii Suwałk. To wtedy Miasto odzyskało wolność wraz z wkroczeniem oddziału 41. Suwalskiego Pułku Piechoty.

Z okazji 103 rocznicy, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego miała miejsce uroczystość upamiętniająca to wydarzenie.

Prezydent Miasta Czesław Renkiewicz w swoim przemówieniu przypomniał o okolicznościach wyzwolenia Suwałk, wspomniał głównych architektów” naszej wolności: Walerego Romana, Aleksandra Putrę oraz ks. Stanisława Szczęsnowicza. Podkreślił, że spotykamy się w tym miejscu, aby oddać cześć i przypomnieć, komu zawdzięczamy wolność oraz zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, aby w przyszłości niepodległość zachować.

-Należy pamiętać, edukować, bo to co było dane kiedyś, nie znaczy, że jest dane na zawsze. To również ważny dzień dla innego narodu. Ukraińcy obchodzą dziś swoje Święto Niepodległości. W czasie wojny z Rosją ma to dla nich ogromne znaczenie mówił Prezydent Suwałk, dziękując środowiskom, które pielęgnują postawy patriotyczne.

-Już dziś zapraszam Państwa do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach upamiętniających trudne rocznice 1 i 17 września. Jak co roku spotkamy się pod Pomnikiem Żołnierzy Września by przywołać te trudne w historii naszego kraju wydarzenia dodał Czesław Renkiewicz.

Głos także zabrał Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, który podkreślił, ze wolność nie przyszła jednego dnia, a trzeba było na nią czekać prawie 150 lat. Zaznaczył, że wartością nie do przecenienia jest suwerenność, a niepodległością należy się cieszyć i jej nie zmarnować.

Po przemówieniach nastąpiła modlitwa, a następnie złożono wieńce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przez zaproszonych gości reprezentujących: kombatantów, władze samorządowe, przedstawicieli służb mundurowych, a także placówek oświatowych i instytucji kultury.

Wcześniej delegacje złożyły również kwiaty pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu komunalnym przy ulicy Bakałarzewskiej.

Urząd Miejski w Suwałkach, um.suwalki.pl/mieszkaniec/aktualnosci,4002/103-rocznica-wyzwolenia-suwalk,2585458

Autor: krystian