Branża IT zmaga się z nieustającym brakiem w kadrach. Dzieje się tak, ponieważ sektor ten ciągle się rozwija, a co za tym idzie, potrzebne są chętne i zmotywowane do działania z nowymi technologiami osoby. Czego potrzeba, aby rozpocząć swoją przygodę z IT?
Gdzie szukać ofert pracy?
Pomocny w znalezieniu pracy w branży IT jest przede wszystkim internet. Osobiste składanie CV w firmie czy ogłoszenia w gazetach odchodzą w zapomnienie. Obecnie tego typu ofert powinno szukać się na branżowych wydarzeniach i portalach internetowych, w mediach społecznościowych lub wśród znajomych. Dodatkowo można również zobaczyć oferty pracy IT w Białymstoku na No Fluff Jobs, aby przekonać się, jak wyglądają takie ogłoszenia, kim są zainteresowani rekruterzy oraz jak szeroki wybór miejsc pracy czeka na kandydatów w konkretnym mieście.
Rekrutacja na odpowiednie stanowisko
W branży IT w głównej mierze poszukiwani są specjaliści w kilku dziedzinach. Najwięcej ogłoszeń dotyczy pracy na stanowiskach:
- informatyk;
- architekt systemów IT;
- project manager;
- administrator sieci i baz danych;
- programista;
- tester oprogramowania;
- IT helpdesk.
Każde posada charakteryzuje się innymi obowiązkami, zadaniami, zarobkami, czy oczekiwaniami. Na przykład programiści, architekci czy testerzy są bardziej związani z procesem tworzenia nowych programów, aplikacji czy systemów. Natomiast project managerowie czy administratorzy zarządzają zachodzącymi procesami i stworzonym oprogramowaniem. Z kolei helpdesk ma stanowić centrum wsparcia, a więc odpowiadać na potrzeby zarówno klientów, jak i pracowników
Jak dostać pracę w IT?
Wokół pracy z techniką informatyczną narosło wiele mitów, przez które niekiedy trudno określić, co jest prawdą. Warto pamiętać, że poza doświadczeniem, rekruterzy biorą pod uwagę także inne aspekty.
Jednym z nich są kompetencje miękkie, które są niezwykle pożądane w branży IT. Kluczowe są takie cechy jak umiejętność pracy w grupie oraz gotowość na zmiany. Bycie elastycznym i umiejącym odnaleźć się w nowych warunkach to coś, co sprawia, że szanse na zdobycie pracy w sektorze IT wzrastają. Tak samo ważne są kreatywne myślenie, czy zdolność do wnioskowania, ponieważ jest to praca twórcza, w której, żeby napisać dobry program, trzeba go najpierw wymyślić.
Aby zostać zauważanym przez rekruterów, dobrze jest mieć czym pochwalić, szczególnie w kwestii zdolności praktycznych. Dlatego ważne jest, aby pokazać, co się umie, tworząc własne portfolio z projektami, niezależnie od tego, czy są one komercyjne, czy osobiste.
Teoria a praktyka – rekrutacja w branży IT
Często słyszy się, że praca w IT to kariera, którą podejmuje się po studiach związanych z nowymi technologiami, lub praca, do której trafia się jako samouk. Nie ma to jednak większej różnicy. Najbardziej liczy się zaangażowanie w pracę i to, co z poszczególnych szkoleń udało się nauczyć. Branża IT stawia na posiadane kompetencje, bez względu na to, w jaki sposób zostały osiągnięte. Wszelkie certyfikaty czy dyplomy świadczące o posiadanym wykształceniu zawsze są cenione, jednak najważniejsze są umiejętności praktyczne.
Niezwykle cenne jest również to, jak kandydat zostanie odebrany przez pracodawcę i co będzie sobą reprezentować, będąc na okresie próbnym. Zawsze na plus są:
- samodzielne organizowanie swojej pracy;
- zdolności analityczne;
- asertywność;
- abstrakcyjne myślenie.
To te cechy mogą sprawić, że dzięki posiadam zdolnościom twardym, kandydatowi zostanie zaproponowana dłuższa współpraca.
Praca bez doświadczenia
Zazwyczaj wśród wymagań na stanowiska w IT pojawia się informacja o doświadczeniu. Najczęściej jest to minimum rok lub dwa lata stażu pracy. Jak zdobyć praktykę, gdy dopiero zaczyna się swoją karierę związaną z techniką informatyczną? W takiej sytuacji najlepiej zacząć jako freelancer, zdobywając wiedzę na własną rękę. Zazwyczaj są to mniejsze zlecenia, ale dzięki nim, możliwe jest ciągłe uczenie się i poszerzanie portfolio o nowe projekty.