5 miejsc na Suwalszczyźnie, które warto odwiedzić

Suwalszczyzna to nieco niedoceniany region turystyczny na mapie Polski. Wydaje się daleki i niezbyt przyjazny. Tymczasem to właśnie tu można naprawdę dobrze wypocząć w otoczeniu dzikiej przyrody, bez konieczności rezygnowania ze zdobyczy cywilizacji. Co warto zobaczyć na Suwalszczyźnie? Znaleźliśmy pięć ciekawych miejscówek.

Góra Cisowa i punkt widokowy

Góra Cisowa z jednej strony zachęca, by się na nią wspiąć, z drugiej przestrzega – chodzimy tylko po wyznaczonych szlakach i ścieżkach. To obostrzenie ma pomóc w zachowaniu dziewiczego charakteru jej przyrody. Góra jest bowiem częścią Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jej nazwa może wydawać się enigmatyczna, wręcz zagadkowa. W istocie, cisa, od którego góra wzięła nazwę, nie ma już na jej szczycie. Jest za to położony na wysokości 255 m n.p.m. punkt widokowy, z którego rozciąga się bajeczny widok na okoliczne jeziora, lasy i wioski.

Puszcza Augustowska

Jeden z większych w naszym kraju kompleksów leśnych, który nie tylko zachwyca, ale i zaskakuje. Zachwyca niesamowitym drzewostanem – niektóre okazy mają 200 i więcej lat. Zaskakuje bogactwem flory. Można tu podziwiać zarówno rośliny, które traktowane są jako pozostałość po epoce lodowcowej, jak i te, które są charakterystyczne raczej dla strefy śródziemnomorskiej. Także wiele gatunków ptaków ma tu swoje siedliska. W Puszczy jest dużo obszarów chronionych, ponadto łatwo się zgubić, więc najlepiej zwiedzać ją korzystając ze szlaków rowerowych i pieszych. Można też zwiedzać puszczę z wysokości kajaka.

Sejny

Nieduża miejscowość, która udowadnia, że Suwalszczyzna jest regionem historycznym. To właśnie tu znajduje się siedemnastowieczny kościół dominikanów oraz dwie synagogi: Stara i Biała. Powstanie ratusza miejskiego datuje się na 1770 rok.

Jednak Sejny najbardziej znane są ze świątyni pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Znajdująca się w niej figura Matki Boskiej Sejneńskiej jest celem wielu pielgrzymek. W Sejnach modlił się między innymi papież Jan Paweł II.

Według miejscowych kronik pierwsze wzmianki o Sejnach pochodzą z XVI wieku.

Biebrzański Park Narodowy

Niewątpliwie charakterystyczny, bo nie tylko największy w Polsce, ale i najdłuższy. To jedna z perełek przyrody na Suwalszczyźnie. Założono go dla ochrony znajdujących się wzdłuż rzeki Biebrzy torfowisk i trzeba przyznać, że to był celny pomysł. Strefa ochronna obejmuje niemal całą rzekę od źródła aż do ujścia. Dzięki temu można tu delektować się dziką przyrodą i obecnością wielu ptaków, które właśnie dolinę Biebrzy wybrały na swoje siedliska. Mimo iż celem parku jest ochrona przyrody, wstęp do niego jest możliwy. W Biebrzańskim Parku Narodowym jest bowiem blisko 600 km ścieżek rowerowych i pieszych oraz szlaków kajakowych.

Augustów

Cel wielu wypraw turystycznych. Augustów przyciąga turystów bogatą ofertą uprawiania sportów wodnych, wypoczynku, ale też zwiedzania i zapoznawania się z historią miasta. Jednym słowem – dla każdego coś dobrego. Nie bez powodu to właśnie Augustów jest jednym z popularniejszych miast na Suwalszczyźnie. Wyprzeda nawet stolicę regionu – Suwałki, która też jest warta zobaczenia.

Jeśli chodzi o rozrywkową część pobytu w Augustowie, to warto pamiętać, że to właśnie w tym mieście odbywają się doroczne Zawody W Pływaniu Na Byle Czym.

Suwalszczyznę najwygodniej zwiedza się własnym autem. Pozwala to na przemieszczanie się na nawet kilkudziesięciokilometrowe odległości. Kierowcy, którzy zdecydują się na to rozwiązanie, mogą być spokojni. Wszystkie ewentualne problemy z autem rozwiąże suwalska pomoc drogowa – https://pomocdrogowa.suwalki.pl