Transport chłodniczy a transport mrożonej – czym się różnią?

Transportowanie produktów w niskich temperaturach jest niezbędne, aby zachować ich odpowiednią jakość. W tym celu prowadzi się transport chłodniczy oraz transport mroźniczy. Czym dokładnie różnią się te dwa rodzaje transportu? Kiedy mają one zastosowanie?

Czym są transport chłodniczy i mroźniczy?

Transport chłodniczy i transport mroźniczy to metody transportu towarów wrażliwych na temperaturę, które pomiędzy sobą różnią się jednak zakresem temperatur, w jakich są prowadzone, oraz rodzajem produktów, do których transportu są przeznaczone – wskazuje https://www.transport-chlodniczy.com.pl/.

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy transportem chłodniczym a mroźniczym? Poniżej wyjaśniamy główne kwestie!

Logistyka chłodnicza – czym różni się transport mroźniczy od chłodniczego?

Zarówno transport chłodnią, jak i mroźnią ma szerokie zastosowanie w różnych branżach, gdy konieczne jest zachowanie odpowiednich temperatur. Warto jednak bliżej przyjrzeć się różnicom pomiędzy tymi dwoma rodzajami transportu, co przekłada się na ich przeznaczenie.

Zakres temperatury:

Transport chłodniczy obejmuje utrzymywanie temperatury powyżej zera, zazwyczaj w zakresie od 0°C do 10°C. Nadaje się do towarów łatwo psujących się, które wymagają chłodnego środowiska, ale nie wymagają mrożenia, takich jak owoce, warzywa, produkty mleczne i niektóre farmaceutyki.

Transport mroźniczy obejmuje utrzymywanie temperatury poniżej zera, zazwyczaj na poziomie -18°C lub poniżej. Nadaje się do towarów, które muszą być przechowywane w stanie zamrożonym.

Zastosowanie:

Transport chłodniczy jest idealny do produktów, które tolerują niskie temperatury, ale nie są przeznaczone do zamrażania. Obejmuje to produkty, które mogą zostać uszkodzone przez zamrożenie, takie jak niektóre owoce i warzywa, lub takie, które nie wymagają bardzo niskich temperatur, jak niektóre produkty mleczne.

Transport mrożonek przeznaczony jest do produktów, które muszą być przechowywane w stanie zamrożonym. Obejmuje to produkty takie jak lody, mrożone mięsa, owoce morza i inne towary, które muszą być przechowywane w temperaturach ujemnych.

Systemy kontroli temperatury:

Zarówno transport chłodniami, jak i transport mrożonek wykorzystują systemy kontroli temperatury, które mogą chłodzić lub mrozić towary w razie potrzeby, aby utrzymać temperaturę w określonym zakresie. Systemy te są wszechstronne i można je dostosować do wymagań konkretnego ładunku.

Wymagania dotyczące opakowania:

Produkty przewożone w przyczepach chłodniczych mogą być pakowane tak, aby wytrzymywały niskie temperatury, ale niekoniecznie warunki mroźne. Opakowanie koncentruje się wówczas na ochronie przedmiotów przed zmianami temperatury.

Z kolei produkty mrożone należy pakować tak, aby wytrzymały one bez problemów ujemne temperatury. Opakowanie ma za zadanie zapobiegać oparzeniom produktów w zamrażarce, utrzymywać jakość produktu podczas zamrażania i chronić przed uszkodzeniami spowodowanymi ujemną temperaturą.

Czas transportu:

Transport chłodniczy nadaje się zarówno do transportu na krótkich, jak i długich dystansach. Jest powszechnie stosowany w przypadku towarów o umiarkowanych wymaganiach temperaturowych, które mogą wytrzymać pewien stopień wahań temperatury.

Z kolei transport żywności mrożonej i innych produktów mrożonych używany do transportu na duże odległości, szczególnie w przypadku towarów, które muszą być utrzymywane w ekstremalnie niskiej temperaturze przez całą podróż. W ten sposób często prowadzony jest transport chłodniczy międzynarodowy.

Zrozumienie tych różnic jest niezbędne dla przedsiębiorstw zajmujących się transportem i logistyką towarów wrażliwych na temperaturę, ponieważ pomaga zapewnić utrzymanie odpowiednich warunków w celu zachowania jakości i bezpieczeństwa transportowanych produktów.