Debata w Suwałkach o profilaktyce uzależnień i przemocy - kto ma działać

W Suwalskim Ośrodku Kultury policja i oświata rozmawiały o tym, jak przeciwdziałać uzależnieniom i przemocy wśród młodzieży oraz jak mieszkańcy mogą korzystać z narzędzi wspierających bezpieczeństwo.
- Porozmawiajcie o bezpieczeństwie w Suwałkach
- Włączcie się w działania i korzystajcie z narzędzi
- Zadbajcie o młodzież i mówcie o odpowiedzialności
Porozmawiajcie o bezpieczeństwie w Suwałkach
W debacie zorganizowanej przez Komendę Miejską Policji w Suwałkach razem z Suwalskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli podinspektor Beata Romotowska i Hanna Zienkiewicz zaakcentowały znaczenie dialogu między służbami, szkołami i rodzicami. Spotkanie w Suwalskim Ośrodku Kultury skupiło się na zapobieganiu uzależnieniom oraz przemocy wśród dzieci i młodzieży — tematach, które uczestnicy uznali za wymagające skoordynowanych działań.
Prelegenci wyjaśniali praktyczne rozwiązania i odpowiadali na pytania mieszkańców. Debata była także okazją do zgłaszania lokalnych problemów i wymiany doświadczeń między przedstawicielami różnych instytucji.
Włączcie się w działania i korzystajcie z narzędzi
Inspektor w stanie spoczynku Gerard Bah przedstawił koncepcję Community Policing i podkreślił, jak ważna jest współpraca policji ze środowiskiem mieszkańców. Nadkomisarz Marek Boltrukanis, Naczelnik Wydziału Prewencji, zaprezentował funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i zachęcał do aktywnego zgłaszania obserwacji. Przypomniano też o aplikacji Moja Komenda jako ułatwieniu kontaktu z policją i miejscem uzyskania informacji.
Organizatorzy zwracali uwagę, że narzędzia te to nie tylko sposób na informowanie służb, ale też element lokalnego nadzoru nad miejscami narażonymi na zagrożenia.
Zadbajcie o młodzież i mówcie o odpowiedzialności
Komisarz Wioletta Kwaśniewska, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji, omówiła kwestie odpowiedzialności nieletnich i prawne konsekwencje łamania prawa przez osoby niepełnoletnie. Policjanci podkreślali, że profilaktyka wymaga zaangażowania wielu podmiotów — policji, szkół, rodzin i instytucji pomocowych — i że tylko skoordynowane działania mogą realnie ograniczyć zagrożenia.
Uczestnicy debaty zgłaszali konkretne obserwacje i problemy z różnych części miasta, co daje policji i partnerom materiały do dalszych działań prewencyjnych. Spotkanie pokazało, że w Suwałkach rośnie gotowość do współpracy na rzecz bezpieczniejszych miejsc dla dzieci i młodzieży.
na podstawie: KMP w Suwałkach.
Ostatnie Artykuły

Recman Cup 2026 w Suwałkach - tenisowe emocje wracają na korty

Suwalska Aleja Gwiazd Bluesa ma już 17. tablicę

Cztery dekady muzyki pogranicza. „Pogranicze” świętowało jubileusz

Wianki, regionalna muzyka i ognisty finał nad Jeziorem Sumowo

Poradnik bezpieczeństwa także w PJM. Powstało 21 filmów

Suwałki na dwóch kołach. Drugie miejsce Podlasia w Rowerowej Stolicy Polski

Policyjni wodniacy na akwenach Suwalszczyzny. Jeden błąd może kosztować życie

Muzyka, pierogi i rękodzieło. Jarmark pokaże tradycje Suwalszczyzny

Gazociąg i cyberbezpieczeństwo. GAZ-SYSTEM wzmacnia współpracę z samorządami

Suwalczanie zdecydowali o budżecie obywatelskim. Te projekty wygrały

Śmieci na wycieraczce, plucie i groźby śmierci. Sąsiedzi zatrzymani za stalking

Świadek przerwał niebezpieczną jazdę w Suwałkach. Kierująca miała ponad 1,6 promila

„Ogród marzeń” zabiera dzieci w wakacyjną przygodę w Suwałkach

W Suwałkach ruszył bluesowy festiwal. Na otwarcie zagrał The Boneshakers
Przydatne dane teleadresowe
- Zakład Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku - kontakt, rehabilitacja i usługi
- Prokuratura Okręgowa w Suwałkach - kontakt, godziny przyjęć, zawiadomienie o przestępstwie
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach - kontakt, godziny, pomoc dla rodzin i osób niepełnosprawnych
- Parafia bł. Anieli Salawy w Suwałkach - msze, kontakt, historia
- Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach - adresy, filie, karta czytelnika i katalog online
- Parafia Bożego Ciała w Suwałkach - kontakt, sakramenty, przynależność
