- rocznica Polskiego Państwa Podziemnego w Suwałkach - pamiętamy bohaterów

Wrzesień 1939 zmienił bieg historii, a 27 września stał się początkiem niezwykłej konspiracji. W Suwałkach przypominamy o bohaterach i zachęcamy do uczczenia ich pamięci flagą i zniczem.
- Suwałki wywieście flagi i zapalcie znicze
- Pamiętajmy o ciągłości państwa i lokalnych bohaterach
- Jak uczcić 27 września w praktyce
Suwałki wywieście flagi i zapalcie znicze
W całym powiecie suwalskim samorządowe wezwania zachęcają do upamiętnienia powstania Polskiego Państwa Podziemnego. To właśnie 27 września 1939 roku rozpoczęto organizowanie struktur konspiracyjnych, które przez lata prowadziły działalność cywilną i wojskową mimo terroru okupantów. Powiat Suwalski apeluje, aby 27 września 2025 r. wywiesić flagi narodowe i zapalić znicze na grobach poległych i zmarłych – gest prosty, a jednocześnie wymowny.
Pamiętajmy o ciągłości państwa i lokalnych bohaterach
Polskie Państwo Podziemne było zjawiskiem wyjątkowym w okupowanej Europie – instytucje cywilne i wojskowe działały równolegle, zachowując ciągłość państwowości. W Suwałkach i okolicach wiele rodzin nosi pamięć o tych, którzy angażowali się w konspirację; dziś ich groby i upamiętnienia proszą o naszą uwagę. Lokalne władze oraz instytucje kultury i edukacji mogą wykorzystać ten dzień do przypomnienia młodszym pokoleniom, jak ważne jest zachowanie pamięci o tych wydarzeniach.
Jak uczcić 27 września w praktyce
Proste formy upamiętnienia mają duże znaczenie: wywieszenie flagi, zapalenie znicza na grobach, udział w lokalnych uroczystościach organizowanych przez samorząd czy szkoły. Powiat Suwalski rekomenduje takie działania jako wyraz szacunku dla bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i troski o historyczną pamięć. Warto też poświęcić chwilę na rozmowę w rodzinie o wydarzeniach z 1939 roku i roli konspiracji w zachowaniu państwowości.
na podstawie: Powiat Suwalski.
Ostatnie Artykuły

Eko-punkty trafiają na suwalskie bazary. Segregacja ma być prostsza

Suwałki sprawdzą, co nauka robi z obiadem przy widelcu

Noc Muzeów w Suwałkach. Jednego wieczoru sztuka, historia i motoryzacja

Na Arkadii znów ruszyły roboty. Skatepark zmienia się w betonowy tor

Bezpłatne USG tarczycy w Suwałkach. Rusza projekt dla wybranych kobiet

Suwałki wspierają zabytki. Dziesięć adresów dostało 325 tysięcy złotych

Nad Arkadią robi się ciaśniej. Piesi muszą wybrać inne dojście
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 1 (Grupa I) – Olimpia Elbląg – Wigry Suwałki 1:3](/images/mecz/thumbnails/olimpia-elblag-wigry-suwalki-13052026-13.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 1 (Grupa I) – Olimpia Elbląg – Wigry Suwałki 1:3

Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Suwałkach - kontakt, rekrutacja, kursy zawodowe

Zespół Opieki Paliatywnej w Suwałkach - kontakt, oddziały, cennik i dojazd

ZUS Inspektorat w Suwałkach - kontakt, godziny, rezerwacja wizyty

Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku - Wydział Zamiejscowy w Suwałkach: kontakt, godziny, dojazd

Zakład Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku - kontakt, rehabilitacja i usługi

Zarząd Budynków Mieszkalnych w Suwałkach - kontakt, awarie, e-BOK
Przydatne dane teleadresowe
- Ośrodek Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki - kontakt, biblioteka i zajęcia w Płocicznie-Osiedlu
- Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku Oddział w Suwałkach - kontakt, godziny, zgłaszanie skarg
- Agencja Rozwoju Regionalnego ARES w Suwałkach - kontakt, pożyczki, wynajem powierzchni i szkolenia
- Areszt Śledczy w Suwałkach - kontakt, adres, widzenia i paczki
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Suwałkach - kontakt, godziny, informacje
- Placówka KRUS w Suwałkach - kontakt, godziny i obsługiwane gminy
