SOK Suwałki: Obława. Teatralna impresja o historii Suwalszczyzny
Artystyczna próba zmierzenia się z bolesnym tematem wciąż niewyjaśnionego ludobójstwa dokonanego w 1945 r. na żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz ludności cywilnej Suwalszczyzny. Spektakl sięga do źródeł historycznych dokumentów IPN, listów i meldunków, ale także Dziadów” Mickiewicza oraz wierszy Herberta i Różewicza.
**Niedziela, 10.03.2019, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5**
**bilety 30 zł wkrótce w sprzedaży
**obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca »
Spektakl jest artystyczną próbą zmierzenia się z tematem Obławy Augustowskiej, nazywanej, m.in. z powodu skali, przymusu milczenia o niej przez okres PRL i braku wiedzy na temat miejsca pochówku ofiar, małym Katyniem”. Ludobójstwo dokonane w lipcu 1945 roku na żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz ludności cywilnej Suwalszczyzny tuż po odbiciu tych terenów przez Armię Czerwoną z rąk III Rzeszy do dzisiaj nie zostało wyjaśnione. To pierwsze przeniesienie tego mrocznego wątku naszej powojennej historii na scenę w formie pełnego przedstawienia.
Sztuka, napisana przez Jana Nowarę i Jagodę Skowron, powstała na podstawie materiałów źródłowych w oparciu o dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej, listy i meldunki, ale w spektaklu znajdą się także wiersze Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza. Dopełnieniem warstwy tekstowej będzie muzyka wykonywana na żywo przez zespół Ignoto Deo.
Przedstawienie sięgnie nie tylko do źródeł historycznych, ale co dla niektórych osób może być zaskoczeniem także do Dziadów” Adama Mickiewicza. Chcemy znaleźć łączność z duchami, które gdzieś krążą, ale nie są spokojne, ponieważ nie dokonano obrzędu pochówku. To ogromna rana w życiu rodzin, ale myślę, że w ogóle w życiu Polaków. Tym spektaklem chcemy poruszyć wyobraźnię i emocje widzów. Przedstawienie będzie opowieścią, pewnego rodzaju obrzędem na cześć pamięci żołnierzy niezłomnych, którzy przepadli bez wieści w 1945 roku.mówi Jan Nowara, współautor sztuki i reżyser spektaklu
Scenariusz: Jan Nowara i Jagoda Skowron
Scenografia i wizualizacje: Marek Mikulski
Kostiumy: Maciej Mikulski
Muzyka: Adam Białous
Choreografia: Tomasz Dajewski
Inspicjent: Jerzy Taborski
Obsada: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Urszula Szmidt, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Bernard Bania, Marek Cichucki, Patryk Ołdziejewski, Marek Tyszkiewicz, Piotr Szekowski, Agnieszka Możejko-Szekowska, Sławomir Popławski, Mateusz Sacharzewski (gościnnie), Franciszek Utko (gościnnie)
Muzyka na żywo: Ignoto Deo w składzie Adam Białous (gitara elektryczna), Adam Galimski (wokal), Adam Radziszewski (perkusja), Piotr Chociej (bass).
Materiały: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki
Spektakl został zrealizowany w ramach projektu
DEDAL w ośrodku kultury pomysł, projekt, realizacja, ekspresja”.
Suwalski Ośrodek Kultury, soksuwalki.eu/, soksuwalki.eu/oblawa-teatralna-impresja-o-historii-suwalszczyzny/
Autor: krystian