Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

Po siedmiu latach przerwy mieszkańcy Suwałk i regionu znów mogą podziwiać pokazy warsztatowe z zakresu archeologii eksperymentalnej, rekonstrukcje historyczne i etnograficzne, Turniej Wojów o Skarb Skomanda oraz wiele innych atrakcji. Wszystko to czeka dziś i jutro podczas dwudniowego festynu archeologiczno-historycznego w Szwajcarii koło Suwałk.
W symbolicznym otwarciu festynu wziął udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.

Od 1999 roku Muzeum Okręgowe w Suwałkach, przy współpracy Bractwa Jaćwingów Pera Sudinoi i litewskiego Klubu Archeologii Doświadczalnej „Pajauta” oraz wsparciu Nadleśnictwa Suwałki, organizuje festyny archeologiczno-historyczne. Celem tej cyklicznej imprezy jest zaprezentowanie zagadnień związanych z archeologią doświadczalną. Ta dyscyplina nauki o naszej odległej przeszłości polega przede wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i okresie wczesnohistorycznym czy odwzorowaniu dawnych metod walki.

Najlepsi specjaliści w tej dziedzinie zademonstrują najróżniejsze techniki i rzemiosła, jakimi posługiwano się w zamierzchłych czasach. Podczas imprezy będzie można zobaczyć między innymi jak w dawnych czasach wykonywano narzędzia, broń, ubrania czy ozdoby oraz jak wytwarzano mikstury lecznicze i trucizny. W większości prezentacji zwiedzający mogą uczestniczyć, próbując swych umiejętności pod okiem fachowej obsługi. Jedną z głównych atrakcji będzie Turniej Wojów o Skarb Skomanda, z bardzo cennymi nagrodami. Nie zabraknie również stoisk, na których będzie można kupić atrakcyjne pamiątki. Wszystko odbywać się będzie w przepięknej scenerii Uroczyska Białorogi w Szwajcarii koło Suwałk, w sąsiedztwie rezerwatu Cmentarzysko Jaćwingów.
Impreza została zorganizowana dzięki dofinansowaniu z programu Unii Europejskiej Interreg Litwa-Polska ERDF, w ramach projektu nr LT-PL-3R-205. Dzięki temu wszystkie atrakcje dostępne są zwiedzającym za darmo.

Szczegółowy program imprezy:

Piątek, 24 maja 2019 r.
10:00 - rozpoczęcie imprezy, pokazy stałe
11:00 – powitanie gości, prezentacja wykonawców
13:00 – opowieść historyczna Wykupienie ciała św. Wojciecha od Prusów, happening
16:30 – otwarcie jamy do wyrobu dziegciu, opowieść dziegciarza
18:00 – zakończenie pierwszego dnia imprezy

Sobota, 25 maja 2019 r.
11:00 – rozpoczęcie drugiego dnia imprezy, pokazy stałe
11:30 - prezentacja wykonawców
12:00-14:00 – Turniej Wojów o Skarb Skomanda
14:00 – wręczenie nagród w turnieju, połączone z opowieścią o tych cennych trofeach
15:30 – otwarcie pieca garncarskiego, hartowanie wypalonych naczyń
17:00 – degustacja wieprzka pieczonego na rożnie
18:00 – zakończenie imprezy

Imprezę zorganizowano przy współpracy organizacyjnej Nadleśnictwa Suwałki, Zarządu Dróg i Zieleni, Państwowej Straży Pożarnej oraz Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Suwałkach.