“W labiryncie emocji – po nitce do siebie” to, realizowane w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego “Lato w teatrze”, pierwsze artystyczne półkolonie dla dzieci i młodzieży w Suwalskim Ośrodku Kultury. Podczas dwutygodniowych teatralnych zajęć warsztatowych głos będą miały dzieci, ich wrażliwość, wyobraźnia i doświadczenia.

19-24 i 26-31.08.2019
Suwalski Ośrodek Kultury

udział nieodpłatny | liczba miejsc ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń

Zapraszamy dzieci w wieku od 10 do 14 lat na  półkolonie w SOK – LATO W TEATRZE „W labiryncie emocji – po nitce do siebie, artystyczne półkolonie”  w terminie 19 sierpnia-31 sierpnia 2019 r. Półkolonie są nieodpłatne. Organizator  zapewnia wyżywienie, ubezpieczenie NNW oraz opiekę sprawdzonych i wykwalifikowanych instruktorów.

Inspirowany pracą antropologa teatru Enrique Vargasa, a opracowany przez reżysera Iwana   Brioca Teatr Labiryntu Sensorycznego jest procesem sztuki uczestniczącej wiodącym do stworzenia jednorazowego, unikalnego performansu. To narzędzie do zmiany siebie i świata wokół na lepsze, dzięki uczestnictwu we wspólnym przeżywaniu moment tu i teraz.

Podczas interdyscyplinarnych warsztatów stworzymy uczestnikom bezpieczną przestrzeń samopoznania i akceptacji, ale jednocześnie przestrzeń do dawania innym. Poprzez ruch, muzykę, sztuki plastyczne, zajęcia budujące zaufanie w grupie będą oni mieli okazję eksplorowania swoich zmysłów, kontaktu z własnym ciałem i naturą, pracy z emocjami oraz doświadczenia współpracy i odpowiedzialności za innych. Sięgniemy po teatr ruchu i kontakt improwizację, pracę z dźwiękami i instrumentami, elementy medytacji mindfulness. Będziemy eksplorować użycie różnych materiałów plastycznych i struktur. W końcowym etapie pracy stworzymy jeden wspólny labirynt-performans, do uczestniczenia w którym zaproszeni zostaną widzowie.

Zajęcia będą odbywać się trzech grupach  w następujących godzinach: pon.-pt. w godz. 9.00-15.00, sob w godz. 8.00-14.00. Codzienny schemat zajęć:

  • 8.00-9.00 – zebranie uczestników, zabawy ruchowe
  • 9.00-10.00 – wspólne zajęcia integracyjne
  • 10.00-12.00 – zajęcia w grupach
  • 12.00-12.35 – obiad
  • 12.35-13.00 – zabawy podwórkowe
  • 13.00-14.30 – zajęcia w grupach
  • 14.30-15.00 – omówienie i podsumowanie zrealizowanych zajęć
  • 15.00-16.00 – gry i zabawy ruchowe, dzieci rozchodzą się do domów

Organizator zastrzega możliwość zmian w programie.

Zgłoszenia dzieci przyjmujemy od godz. 9.00 w dniu 1.07.2019 r.
w Suwalskim Ośrodku Kultury ul. Papieża Jana Pawła II 5 pok. 0.29 (parter).

Dzieci należy zgłaszać osobiście, poprzez dostarczenie karty kwalifikacyjnej
zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r.
w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 452).

Dokumenty:

  • Regulamin TUTAJ >>
  • Karta kwalifikacyjna (podpisana przez obojga rodziców) TUTAJ >>
  • Upoważnienie do odbioru dziecka TUTAJ >>
  • Zgoda na samodzielne przyjście i powrót dziecka TUTAJ >>

Prowadzenie:

Izabela Giczewska jest kulturoznawczynią i slawistką, rękodzielniczką, pedagożką teatru, aktorką Teatru Węgajty. Jako animatorka kultury uczestniczyła i realizowała projekty społeczne i artystyczne (Gypsy Caravan in Suwalki City, Pani Sztuka, Akcja Mural, Project Visitors, Międzynarodowe Warsztaty Niepokoju Twórczego Kieszeń Vincenta 2012-2013) oraz projekty teatralne adresowane do seniorów („Ulica Krokodyli”, „Sen nocy letniej”). Współorganizowała festiwale: Wioska Teatralna w Węgajtach, Suwalskie Teatr-Akcje. Jest związana z Suwalszczyzną i lokalnym Stowarzyszeniem „Nie Po Drodze”.

Adrianna Krymska jest polonistką, arteterapeutką, animatorką kultury. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, Szkołę Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego, Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu. Jest członkinią Teatru Form Czarno-Białych Plama oraz Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej ,, Nie Po Drodze ”. Odbyła wolontariat we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka (2014/2015 r.) oraz podczas w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Małgorzata Makowska jest folklorystką, muzykantką, śpiewaczką, animatorką kultury. Gra na tradycyjnych polskich instrumentach (takich jak: harmonia pedałowa, skrzypce, bębenek, basy). Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 roku oraz Marszałka Województwa Podlaskiego w 2008 i 2016. Realizuje projekty społeczno-kulturalne w Stowarzyszeniu Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”; współpracuje z domami kultury na terenie woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, gdzie prowadzi warsztaty dla grup w różnym wieku z zakresu tańca, śpiewu i gry
na instrumentach.

Karina Sosnowska zajmuje się malarstwem, scenografią i muzyką. Jest pedagożką, instruktorką zajęć plastycznych i rozwojowych, oraz czynną konserwatorką dzieł sztuki. Pochodzi z Suwalszczyzny – tam żyje, pracuje i tworzy; od ponad piętnastu lat związana ze Stowarzyszeniem „Nie Po Drodze”. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych, Studium Pedagogiczne na ASP w Warszawie; studiowała na studiach podyplomowych na kierunku Scenografia na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie oraz w Madrycie na Universidad de Complutense (Hiszpania).

Agata Włodarczyk-Bucharowska jest teatrolożką, pedagożką ulicy, socjo- i arteterapeutką. Współorganizuje projekty teatralne i wymiany młodzieży. Aktorka Teatru Form Czarno-Białych „Plama” i Teatru Biuro Podróży. W latach 2008-2009 w Instytucie Teatralnym prowadziła zajęcia cyrkowe w projekcie „Teatranki”. Specjalizuje się w pracy z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Łączy działania z pogranicza teatru i arteterapii. W listopadzie 2018 roku współtworzyła międzynarodowy projekt Erasmus+ , którego tematem był Teatr Labiryntu.

Mirosława Krymska jest kulturoznawczynią, pedagożką dramy, animatorką kultury i instruktorką teatralną z trzydziestoletnim stażem pracy w Suwalskim Ośrodku Kultury. W projekcie „Young Theatre” jest trenerką teatru impro. Wyreżyserowała kilkadziesiąt wielokrotnie nagradzanych spektakli, jest założycielką alternatywnego Teatru Form Czarno-Białych „Plama” i „NiePoGodzinach”. Jest kordynatorką Suwalskich Eksploracji Teatralnych „SET”, projektu „Przestrzeń i miejsce” we współpracy z Laboratorium Edukacji CSW. Pomysłodawczyni i koordynatorka festiwalu TEATR-AKCJE organizowanego przez SASA „Nie Po Drodze”.

Opieka pedagogiczna – Jadwiga Tylenda.


Program LATO W TEATRZE jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanym przez Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy z Miastem Suwałki i Stowarzyszeniem Nie po Drodze.