Propan butan to popularne paliwo, którego zastosowanie w ciepłownictwie nie ma sobie równych. Prawie połowa domów jednorodzinnych w Polsce korzysta z tego rozwiązania grzewczego, które gwarantuje wygodę, niskie koszty utrzymania, a także wysoką jakość i niezależność. Wykorzystywanie gazów skroplonych w kuchenkach do gotowania żywności również ma swoich gorących zwolenników. Dzieje się tak dlatego, że stosowanie zbiorników gazowych w gospodarstwach domowych posiada szereg trudnych do przecenienia zalet.

Ogrzewanie domu

Stosowanie ogrzewania gazowego propan butan w przydomowym ciepłownictwie to wygodna alternatywa dla korzystania z tradycyjnie dostarczanych mediów. Instalacje działające na bazie gazów płynnych wymagają od użytkowników minimalnego zaangażowania, generując jednocześnie olbrzymie zyski czasowe i ekonomiczne. Ogrzewanie z butli gazowej to nieinwazyjna i ogólnodostępna metoda generowania ciepła w każdym domu. Poprawia komfort funkcjonowania gospodarstwa, ale także korzystnie wpływa na rodzinne finanse.

Butle gazowe są wkopywane w ziemię, dzięki czemu nie rzucają się w oczy, a ich napełnianie odbywa się zaledwie raz na kilka miesięcy. Co więcej, współczesne piece do spalania gazów opałowych nie wymagają czyszczenia czy usuwania popiołu, a paliwo jest przez nie samoczynnie dozowane. Jest to również rozwiązanie przyjazne środowisku, ponieważ nazywany eko gazem propan oraz mieszanka propan butan generują do atmosfery znacznie mniej substancji toksycznych, niż spalanie węgla kamiennego. Stosowanie ogrzewania gazowego z butli przydomowej to jedno z najtańszych i najwydajniejszych rozwiązań grzewczych, które są obecnie dostępne na rynku.

Zastosowanie gazów ciekłych w kuchni

Zbiorniki na gaz ziemny to stały element oferty większości stacji paliw, supermarketów czy nawet sklepów internetowych. Gazy ciekłe są dziś produktem bardzo popularnym, dzięki czemu uzupełnienie pustej butli gazowej nie stanowi problemu praktycznie w żadnym miejscu na świecie. Zbiornik na gaz płynny o standardowej pojemności (10 lub 11 kg, w zależności od zastosowanego wsadu), ma wymiary pozwalające na swobodne ukrycie go w niemal dowolnym miejscu naszej kuchni. Łatwo go również przenieść, np. w sytuacji, kiedy butla wymaga ponownego napełnienia.

Pozostałe zastosowanie

Gaz propan butan to naturalne paliwo, którego wartość w podróży jest nie do przecenienia. Producenci butli gazowych dbają o to, aby były one przystosowane do pracy z kuchenkami i palnikami turystycznymi. Dzięki temu, wybierając się na piknik lub pod namiot, nie musimy dostosowywać swoich planów do pór spożywania posiłków. Możemy ugotować obiad w dowolnym czasie, w warunkach zbliżonych do tych, które mamy w domu. Najmniejsze zbiorniki na gaz ziemny cechują się stosunkowo niską wagą i dużą poręcznością, nie obciążają zatem bagażu i nie stanowią przeszkody w wędrówkach pieszych. Propan i propan butan to także paliwo napędowe. Ich rola w przemyśle rolniczym i usługach transportowych jest olbrzymia, ponieważ przekłada się na koszty wytwarzania dóbr, a co za tym idzie – finalne ceny produktów. To właśnie dlatego gazy skroplone są tak ważnym czynnikiem wpływającym na gospodarkę każdego kraju.

Gazy skroplone – opłacalna metoda pozyskiwania energii