Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

Najpopularniejsze składniki kuchni japońskiej

Nigiri? Maki? Oshi?

Czy mówią Ci cokolwiek powyższe słowa? Brzmią egzotycznie, prawda? Takie też są! Powyższe to przykładowe rodzaje sushi. O sushi nie dało się chociaż nie usłyszeć. Jeśli nigdy nie próbowałeś, nie wiesz kompletnie jak zacząć ani „z czym to się je”- dobrze trafiłeś.

Sushi, czyli narodowa potrawa Japonii narodziła się wiele, wiele lat temu. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiają się już w 718 roku. Nie mamy 100% pewności na temat powstania potrawy, przyjmuje się jednak, że podstawowe formy sushi powstały na polach ryżowych usytuowanych wzdłuż rzeki Mekong. Mieszkańcy wkładali świeżo złowione i oczyszczone ryby o naczyń wypełnionych gotowanym ryżem, który sam fermentował i nie nadawał się do spożycia. Zauważono jednak, że ryby dłużej utrzymywały świeżość i nie było konieczności ich schładzania.

Danie ewoluowało – dziś ryż wymieszany z octem jest nieodłącznym elementem potrawy, a oprócz ryb serwuje się różnego rodzaju warzywa i owoce. Gama dodatków jest tak naprawdę nieograniczona, a restauracje wykorzystują coraz to nowe połączenia smaków.

Najbardziej popularne składniki sushi – poza ryżem oczywiście to:

  • wszelkiego rodzaju ryby - m.in. makrela, węgorz, łosoś, tuńczyk, śledź,
  • krewetki, ośmiornica, inne owoce morza,
  • tofu,
  • lokalne warzywa - tykwa, rzodkiew japońska,
  • pozostałe warzywa i owoce - ogórek, awokado, mango.

Kombinacje dodatków są praktycznie nieograniczone. Warto dodać, że ryby używane do sushi mogą być zarówno surowe jak i wędzone. To są warianty oczywiste. Coraz częściej spotyka się również ryby marynowane, czy te smażone w tempurze.

Bardzo często ryż smarowany jest majonezem bądź serkiem, aby ułatwić proces jedzenia i sklejać ze sobą dodatki.

Dobre sushi - jakie to sushi?

To bardzo trudne pytanie, jednak odpowiedź będzie banalnie prosta. Dobre sushi to takie, które po prostu nam smakuje. Smakować nam będą pasujące nam połączenia składników oraz… same składniki. Nawet sushi składające się tylko z ryby i ryżu będzie pyszne pod warunkiem, że ryba będzie najlepszej jakości. Te dwa czynniki - jakość produktów i połączenie smaków stanowią o dobrej restauracji sushi. Sprawdź restaurację sushi na Tarchominie - dowiedz się więcej, jeżeli mieszkasz w Warszawie.

Twój pierwszy raz z sushi? Przede wszystkim się nie bój!

Restauracja sushi to nie jest straszne miejsce. Gdziekolwiek nie jadłabym sushi- każde z tych miejsc charakteryzuje się świetną obsługą. Kelnerzy doskonale znają menu i gotowi są wytłumaczyć wszystkie różnice. Zazwyczaj menu jest długie, a nazwy dań mogą wydać nam się niemożliwe do zapamiętania. Tutaj warto zdać się na opisy produktów, a także kelnerów. Jeśli nie wiesz na co się zdecydować – wybierz zestaw, w którym znajdziesz po kilka różnych propozycji. Warto dodać, że  znajdziesz też restauracje sushi, w których dania serwowane są w nietypowy sposób- na pływających łódkach umieszczone są kawałki sushi. Siedząc przy stole z płynącej rzeczki zabierasz talerz, który najbardziej Ci się podoba. W każdej chwili możesz dobrać nowy.

Pamiętaj, że sushi najczęściej je się pałeczkami lub palcami. Najpopularniejsze dodatki, które zobaczymy na stole to sos sojowy, marynowany imbir, czy chrzan wasabi. Uważaj- chrzan jest bardzo ostry - zanim nałożysz dużą ilość, polecam spróbować kropelkę. Jeśli nie wiesz jak korzystać z pałeczek- poproś obsługę- oni najlepiej wiedzą jak przekazać te tajemne umiejętności. W kryzysowej sytuacji zawsze możesz poprosić o widelec.

Jeśli jeszcze nie próbowałeś sushi- zachęcam. Wybór restauracji jest naprawdę spory. Jeśli już próbowałeś- zachęcam do kolejnych wizyt. Nowe kombinacje – zarówno jeśli chodzi o wygląd jak i smak pojawiają się na każdym kroku. Większość restauracji sushi serwuje też inne dania- lokalne azjatyckie zupy, czy pierożki. Jeśli samo sushi nam nie posmakuje- warto spróbować też pozostałych propozycji z menu.