Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

Przedszkole - przygotowanie do dalszego życia

Przedszkole to etap w życiu dziecka obejmujący wiek 3 - 5 (6) lat, czyli okres, kiedy dziecko z etapu malutkiego szkraba, kurczowo trzymającego się mamy, sukcesywnie przechodzi do etapu dziecka gotowego do roli ucznia. Choć przedszkole nie jest obowiązkowe, to posłanie do niego dziecka pozwala na zdobycie umiejętności, które ułatwią mu start w szkole. Jakie zatem wartości przekazuje dzieciom przedszkole?

Samodzielność

Pobyt w przedszkolu bardzo szybko uczy samodzielności, począwszy od załatwiania potrzeb fizjologicznych, a skończywszy na ubieraniu się. Dziecko, choć wcześniej często wyręczane we wszystkim przez rodziców i dziadków, poprzez obserwację rówieśników oraz nadzór pań - przedszkolanek, w naturalny sposób nabywa umiejętności zapinania zamka czy guzików w kurtce albo zakładania butów. Przyzwyczaja się też do samodzielnego spożywania posiłków.

Zasady dobrego zachowania

Wiadomo, że dzieci pochodzą z różnych domów, w których panują rozmaite zasady. Przedszkole jednak ujednolica i utrwala zasady ogólnie przyjęte jako poprawne - dziecko będzie wiedziało, w jakich okolicznościach powiedzieć "dziękuję", "proszę" czy "przepraszam". Utrwali w sobie nawyk mówienia na powitanie/ pożegnanie "dzień dobry" oraz "do widzenia". Naturalnym stanie się też obowiązek mycia rąk po toalecie czy przed posiłkiem.

Rozwój i nauka

Codzienność w przedszkolu najczęściej obfituje w naukę piosenek, wierszyków, a w późniejszych latach literek i podstaw działań matematycznych. Dziecko poznaje otaczającą go rzeczywistość zarówno poprzez zajęcia organizowane w przedszkolu, jak i wyjazdy na wycieczki czy wyjścia do teatru. Dziecko z pewnością nieraz w domu zaskoczy nas informacją, że np. borsuk ma doskonały węch, a ziemia jest jedną z 8 planet w układzie słonecznym okrążających słońce. Wydawać by się mogło, że są to informacje wymagające bardziej zaawansowanej nauki, ale dzieciom w przedszkolu są one przedstawiane w formie ciekawostek, często poprzez zabawę, a dzięki temu łatwo zapamiętywane.

Przedszkolaki uczą się też kreatywności, doskonalą swoje umiejętności manualne, a to wszystko poprzez różnego rodzaju zajęcia plastyczne i praktyczno-techniczne.

Umiejętności społeczne i praca w grupie

Bardzo wiele dzieci, które po raz pierwszy przekraczają próg przedszkola, są nieśmiałe, małomówne i zagubione. Pobyt w przedszkolu rozwija w nich umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, dołączania do zabawy, ale też z drugiej strony asertywności - stawiania swoich granic, np. odmowy uczestnictwa w zabawie, na którą nie ma się ochoty.

Przedszkole wspomaga niwelowanie nieśmiałości oraz zachęca do pierwszych wystąpień publicznych poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju przedstawieniach. To uczy również pracy w grupie i sprawia, że dziecko może być dumne nie tylko ze swojego indywidualnego osiągnięcia, ale też wspólnego z innymi dziećmi. Poczucie przynależności do grupy jest również bardzo ważne, to dzięki niemu dziecko chce do przedszkola wracać.

Rola przedszkola w przygotowaniu dziecka do dalszych etapów w życiu jest nieoceniona; dzięki niemu dziecku nie tylko będzie łatwiej zaaklimatyzować się w szkole, ale także lepiej poradzić sobie w życiu prywatnym.

Osoby, które poszukują przedszkola dla swojego dziecka i mieszkają w Warszawie, mogą sprawdzić ofertę edukacyjną - przedszkole Warszawa Praga Północ - sprawdź więcej informacji.