SOK Suwałki: Malarstwo Władysława Niewęgłowskiego

2 min czytania

****Pochodzący z Suwałk wybitny artysta plastyk Władysław Niewęgłowski zaprezentuje wystawę malarstwa. Jego prace są pastiszem wszechogarniającego show biznesu, reakcją na ludzi i głośne wydarzenia. Portretowaną rzeczywistość charakteryzuje intrygująca dychotomia, subtelność i brutalność, delikatna, jakby pastelowa aura i drastyczna, czasem ironiczna pointa.


**GSW Chłodna 20, ul. Noniewicza 71
**wernisaż 10.12.2020, godz. 18.00

**wystawa czynna od 10.12.2020 r. do 29.01.2021 r.
**_organizacja zwiedzania zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym _

Ilekroć stoję przed zagruntowanym płótnem, jestem zachwycony, że dyskusja nad końcem malarstwa, którego istnienie zostało zakwestionowane w 1918 roku wraz z Białym kwadratem na białym tle” Kazimierza Malewicza, była tylko kolejnym kasandrycznym passusem w ogólnoestetycznej refleksji. Prowokacja Malewicza okazała się punktem zwrotnym w historii malarstwa. Ta zbawienna prowokacja wyzwoliła całe przestrzenie nieobecne dotąd w świadomej praktyce artystycznej, umożliwiła poszukiwania i eksperymenty w obszarze dynamiki i światła element ruchu wzbogacił sztukę o czwarty wymiar czas. Współcześnie żyjemy w zupełnie nowej optycznej relacji do rzeczywistości niż w wieku XX czy wręcz strach pomyśleć wcześniej. Jednocześnie powstaje intrygujące pytanie, czy interpretowanie współczesnych dzieł sztuki według tradycyjnych kategorii, jak wirtuozeria czy unikalność, może się jeszcze zdarzać i może być adekwatne.Władysław Niewęgłowski

Władysław Niewęgłowski studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jacka Waltosia, prace dyplomowe zostały zakupione przez Contemporary Art Gallery w Wenecji. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Swoją twórczość prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Dzieła artysty znalazły godne miejsce w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie.

1992 BWA Suwałki
1996 POSK Gallery, Londyn
1998 POSK Gallery, Londyn
2001 Galeria Znad Wilii, Wilno
2005 GSW Chłodna 20, Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki
2011 Galeria Profil, Centrum Kultury Zamek, Poznań
2014 Studio Sienko Gallery, Londyn
2016 The Brick Lane Gallery, Londyn
2016 Affordable Art Fair Hampstead, Londyn
2016 Steidel Fine Art Gallery, Austin, Teksas
2017 Art Expo New York, Manhattan, Nowy Jork
2019 TA&AF Olympia National, Londyn

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Suwalski Ośrodek Kultury, soksuwalki.eu/malarstwo-wladyslawa-nieweglowskiego/

Autor: krystian