Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

Poznaj pasjonujący świat wędkarstwa

Wędkarstwo to zajęcie, które kojarzy nam się przede wszystkim z wyjazdami nad jezioro i hobbystycznym łowieniem ryb przez naszych wujków i ojców. Może to być jednak również bardzo wymagająca dyscyplina sportowa. Łowienie jest czynnością, która przynosi wiele satysfakcji za każdym razem, gdy trafimy na kolejną dużą rybę do. Wymaga to dużo cierpliwości i wiedzy, jednak spróbować może każdy z nas. Jaka jest historia wędkarstwa i na czym polega? Czego będziesz potrzebował, aby uprawiać sport i osiągać sukcesy? W naszym artykule służymy wszystkimi potrzebnymi informacjami.

Czym w ogóle jest wędkarstwo?

Wędkarstwo towarzyszy nam od zarania dziejów, a na początku służyło oczywiście jako sposób na przetrwanie. Pierwsza wędka stworzona przez naszych przodków miała haczyk z rybiej kości oraz żyłkę z żył zwierzęcych. W starożytnej Grecji, a nieco później też w starożytnym Rzymie wędkarstwo zostało podniesione do rangi sztuki i rozrywki dla arystokratów. Z opisów greckiego autora - Teokryta wynika, że już w tamtych czasach traktowano je także jako rodzaj sportu i rozrywki. Na przestrzeni lat zmieniały się surowce, z których wykonywano wędki, a na XIX wiek przypada okres największego rozwoju technicznego i przemysłowego. Lepszej jakości żyłki pojawiały się na przełomie XIX i XX wieku, a w tym samym czasie wymyślono też pierwszy kołowrotek spinningowy. Zaczęły także pojawiać się miękkie przynęty w rozmaitych kształtach i kolorach, które przyciągają ryby. Współczesną historię wędkarstwa uzupełnia echosonda, która pozwala wędkarzowi na szybkie odnalezienie ich w zbiorniku wodnym. Istnieje kilka różnych rodzajów wędkarstwa, a każdy z nich różni się metodą i sposobem wędkowania. Są nimi: wędkarstwo morskie, muchowe, podlodowe, spinningowe, spławikowo-gruntowe oraz trolling. Sport polega na łowieniu ryb za pomocą wędki, a wygraną ocenia się na podstawie wagi ryby, na punkty albo na czas. Dyscyplinę można uprawiać przez cały rok, ponieważ istnieje wędkarstwo letnie oraz zimowe, a wędkarze doskonale radzą sobie z przeciwnościami losu. 

Jakich sprzętów sport wymaga?

Sprzęt to podstawa każdego sportu i należy go kompletować powoli tak, aby w miarę czasu zebrać dostosowany do potrzeb zestaw. Do wędkarstwa najpotrzebniejszym dodatkiem jest przede wszystkim wędka. Dobra wędka powinna być dostosowana do Twojego poziomu, dlatego najlepiej wybrać prosty sprzęt o wadze od 15 do 80 g i optymalnej długości około 3 m. Istnieją różne modele takie jak bat, tyczka, wędka spinningowa, gruntowa czy feeder a wszystkie dostosowane są do konkretnego rodzaju połowów. Do ważnych elementów należą także akcesoria wędkarskie takie jak spławiki, ciężarki, haczyki oraz żyłka. Także przynęta i zanęta odgrywają ważną rolę na drodze do udanego połowu. Aby było Ci wygodnie zaopatrz się także w siedzisko, podpórkę na wędkę oraz torbę. Ciepły śpiwór i namiot przysłużą Ci się wyjątkowo, jeśli planujesz dłuższy wyjazd na ryby, a odpowiednie ubranie będzie komfortowym dodatkiem, w którym pomieścisz wszystkie niezbędne przedmioty.

Od czego warto zacząć uprawiając sport amatorsko?

Kiedy skompletujesz już odpowiedni sprzęt nadchodzi czas, aby sprawdzić swoje umiejętności. Wcześniej jednak potrzebujesz wyrobić sobie kartę wędkarską, dzięki której będziesz mógł łowić ryby legalnie w wyznaczonych do tego miejscach. Aby ją otrzymać musisz koniecznie przystąpić do specjalnego egzaminu i zdać go z pozytywnym wynikiem. Karta będzie Ci wtedy przysługiwać dożywotnio. Masz do wyboru zarówno komercyjne łowiska, jak i te należące do Polskiego Związku Wędkarstwa. W przypadku tego pierwszego będziesz musiał zapłacić za wstęp, aby móc z niego skorzystać. Zapoznaj się koniecznie z literaturą na temat wędkowania i naucz się z niej podstawowych zasad, które pomogą Ci osiągnąć pożądane efekty. Pomoże Ci także skonsultowanie się z innymi wędkarzami, czytanie forów internetowych oraz inne "pomoce naukowe". Zacznij od prostego wędkowania, a stopniowo nauczysz się wszystkiego tak, że w końcu dojdziesz do etapu profesjonalisty. Jest to mozolna praca i zajmie Ci sporo czasu, ale na razie nie przeskakuj tych etapów, bo tylko się zniechęcisz.

Jakiego sprzętu pół profesjonaliści (i profesjonaliści) używają z asortymentu Decathlon?

Kamizelka wędkarska

Kamizelka wędkarska to wygodny element odzieży idealnie nadający się podczas łowienia ryb. Dzięki licznym kieszonkom zmieścisz w niej wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Wykonana została z wytrzymałego materiału, dzięki czemu będzie Ci służyć przez lata. Jest lekka i wygodna, co zapewnia idealny komfort.

Zestaw spinningowy

Zestaw spinningowy jest doskonały do łowienia ryb w wodach słodkich oraz słonych. Kompaktowy rozmiar pozwala na wygodne noszenie sprzętu w podręcznym bagażu. Jest szczególnie dobrym wyborem dla wszystkich początkujących wędkarzy. 

Wędkarstwo to wspaniała pasja

Wędkarstwo to aktywny wypoczynek milionów ludzi, który dostarcza pozytywnych emocji i umożliwia komunikację z naturą. To świetny rodzaj rywalizacji, który wymaga wiedzy i doświadczenia, a także dużo cierpliwości. Korzyści z wędkarstwa są liczne, bo pobyt na słońcu zwiększa ilość witaminy D w Twoim organizmie, a to wpływa na kondycję Twoich kości i zębów, a także pomaga w codziennej walce z depresją. To także rewelacyjny sposób na poprawienie koncentracji oraz zmniejszenie poziomu szkodliwego stresu w życiu. Wędkarstwo wbrew pozorom może być też bardzo dobrym ćwiczeniem, które ujędrnia ramiona i pozwala schudnąć. Podczas samego siedzenia spalisz od 250 kalorii. Złowione ryby zawsze będziesz mógł też zjeść, a one są doskonałe lekarstwem dla Twojego serca, ponieważ zawierają kwasy tłuszczowe omega-3!