UM Suwałki: Wsparcie po powrocie do szkół

2 min czytania

We wtorek (25 maja) Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk podpisał porozumienie z Bożeną Łapińską, Dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Suwałkach na mocy którego podjęta zostanie współpraca mająca wesprzeć dzieci, młodzież, rodziców i nauczycieli po powrocie do stacjonarnego nauczania po okresie pandemii koronawirusa.

- Wyłączenie uczniów z normalnego funkcjonowania i zamknięcie ich w domach na tak długi czas wywarło niestety negatywne skutki w zakresie zdrowia psychicznego. W Suwałkach funkcjonują takie instytucje jak szpital psychiatryczny czy poradnia psychologiczno pedagogiczna, które będą w głównej mierze wspierały wszystkie te osoby, które potrzebować będą pomocy w powrocie do normalnego funkcjonowania powiedział w trakcie spotkania z dziennikarzami **Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
**

Zakres współpracy zawarty w porozumieniu jest obszerny. Będą to przede wszystkim takie działania jak: prowadzenie zajęć oraz warsztatów z zakresu ochrony zdrowia psychicznego, konsultacje dla uczniów i ich rodziców, obserwacje uczniów na lekcjach, wizyty w szkole lub placówce, a także możliwość odbycia rozmów telefonicznych.

- Dzięki porozumieniu nawiązujemy możliwość otwartej współpracy i aktywnej pomocy dzieciom, rodzicom i pedagogom. To umożliwi bardzo szybkie dotarcie do problemu, z którym zmagają się dzieci. Tylko w tej chwili mamy pod opieką 300 osób z czego ponad 80 to dzieci z Suwałk. Zmagają się one z problemami lękowymi czy uzależnieniem cyfrowym mówiła **Bożena Łapińska Dyrektor SPSP ZOZ w Suwałkach.
**

Realizatorem porozumienia ze strony Miasta będzie Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Suwałkach. To miejska instytucja świadcząca pomoc dla dzieci i ich rodzin, ale także nauczycieli.

- Ważne tu są możliwości stworzenia takiej oferty dla dzieci i młodzieży, która na nowo przyzwyczai ich do życia nie w formie on-line ale do interakcji bezpośrednich. Dlatego nasze jednostki kultury od czerwca zapraszają na cykle zajęć integracyjnych dodał **Roman Rynkowski, zastępca Prezydenta Suwałk.
**

Według danych UNESCO polscy uczniowie znaleźli się w europejskiej czołówce dzieci, które najdłużej uczą się w domach. Więcej godzin na zdalnych lekcjach mieli tylko uczniowie z Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Słowacji i Łotwy. W raporcie UNESCO jest też mowa o tym, że łącznie ze studentami na naukę zdalną przeszło u nas ponad 7,5 mln osób. Już teraz otwarcie mówi się o tym, że przejście na nauczanie zdalne wywarło duże obciążenie psychiczne na uczniach ale też i nauczycielach. Pogłębiły się też problemy związane z uzależnieniami od komputerów oraz strach przed powrotem do normalnego funkcjonowania.

Urząd Miejski w Suwałkach, um.suwalki.pl/mieszkaniec/aktualnosci,4002/wsparcie-po-powrocie-do-szkol,2583887

Autor: krystian