Spektakl jest wspólną realizacją aktorów teatrów Hybrydowego i Wehikuł czasu ze Stowarzyszenia Twórczych Seniorów „Rozłogi”. Projekt przeniesie widza w przeszłość Suwałk, a każdy z jego bohaterów żył i pracował kiedyś w naszym mieście. Autorem scenariusza jest dr Maciej Ambrosiewicz, a reżyserką spektaklu Mirosława Krymska z SOK.

30.11.2021, godz. 19.00
Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny   |   rezerwacje telefoniczne 87 566 42 11
zamów transport door-to-door >>

Do września 1939 roku Suwałki były miastem, w którym przenikały się różne narodowości i religie, a społeczność żydowska była jego ważną częścią. Do takich właśnie Suwałk przenosi widzów „Retusz”. Akcja spektaklu odwołuje się do rzeczywistych wydarzeń, które wydarzyły się w Suwałkach. Pojawiają się w niej postaci, które można utożsamiać z ludźmi, którzy mieszkali wtedy w mieście. 

W lipcu 1936 roku miało miejsce zniszczenie kilku sklepów i zakładów należących do suwalczan pochodzenia żydowskiego przez grupę polskich chuliganów. Wydarzenie to zostało bardzo różnie opisane w zależności od tego, czy autorami opisu byli Żydzi, czy Polacy. W opowieściach żydowskich świadków zostało określone jako pogrom. Określenie o mocnym ciężarze gatunkowym i nieadekwatnym w stosunku do tego, co stało się tego dnia w Suwałkach. Spektakl jest próbą pokazania różnych postaw w obliczu historycznego wydarzenia, które zaciążyło na wspólnej historii polskich i żydowskich mieszkańców Suwałk i było zapowiedzią tego, co za sprawą hitlerowskich Niemiec stało się z suwalskimi Żydami po roku 1939.

Warto wspomnieć, że w 2018 roku aktorzy obu teatrów zrealizowali podobny spektakl w reżyserii Joanny Łupinowicz pt. „Okruchy dnia”, na kanwie historii związanych z książką Macieja Ambrosiewicza “Sztetl z długą ulicą”. Nie będzie to jednak ta sama wersja – jak zaznacza Mirosława Krymska, reżyserka przedstawienia, „Retusz” został oparty o rozbudowany scenariusz dra Macieja Ambrosiewicza, nowe sceny i nowe postaci, a choć pokazuje to samo miejsce i tych samych bohaterów, to w inny, „wyretuszowany” sposób.

Premiera spektaklu odbyła się 5 listopada. Kolejna prezentacja – 5 grudnia 2021 r. o godz. 16.00.

Sobotniej (6.11) prezentacji przedstawienia towarzyszą dodatkowe wydarzenia – koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Danuty Zaworskiej-Jurkowskiej, Ireny Aleksandrow i Anny Szafranowskiej, wystawa fotografii przedwojennych suwalskich Żydów oraz prelekcja kuratora wystawy dra Macieja Ambrosiewicza. Koncert zostanie powtórzony 28 listopada w kawiarni artystycznej SOK przy ul. Noniewicza 71. 

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Twórczych Seniorów ROZŁOGI we współpracy z Suwalskim Ośrodkiem Kultury oraz przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Suwałki.


Wydarzenie odbędzie się w aktualnym reżimie sanitarnym, a jego uczestnicy są zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych, m.in.: zakrywania ust i nosa środkami ochrony osobistej (maseczka, przyłbica), używania płynu odkażającego dłonie, zachowania przepisowej odległości podczas przepływu na widownię i złożenia pracownikowi obsługi widowni obowiązkowego, pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony SOK (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Szczegóły w Regulaminie imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury.