W poniedziałek, 23 maja dr Ignacy Ołów, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury i Piotr Włodarczyk, prezes zarządu RESO Europa Service Sp. z o.o. podpisali umowę o współpracy zapewniającą wsparcie koncertów z cyklu Filharmonia Suwałk, między innymi koncertu inaugurującego szesnasty sezon artystyczny Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. 

RESO Europa Service to suwalska spółka, która zajmuje się sprzedażą produktów ubezpieczeniowych oraz likwidacją szkód. W ostatnich latach spółka jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm na polskim rynku ubezpieczeniowym. RESO oferuje szeroki wachlarz produktów ubezpieczeniowych, współpracuje z agentami i brokerami na terenie całego kraju, zajmuje się administrowaniem i obsługą likwidacji szkód. Firma ponadto angażuje się w liczne inicjatywy społeczne, kulturalne czy sportowe, co zostało docenione przez Prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza, który w 2018 roku przyznał firmie tytuł honorowego „Mecenasa Kultury Suwałk”. Od kilku lat RESO wspiera Suwalski Ośrodek Kultury przy realizacji ważnych wydarzeń kulturalnych. Umowa podpisana w poniedziałek, 23 maja jest kolejnym potwierdzeniem dobrych relacji między kulturą i działającymi na Suwalszczyźnie przedsiębiorcami.

Suwalski Ośrodek Kultury jest największą instytucją kultury na Suwalszczyźnie oraz nowoczesnym centrum życia kulturalnego Suwałk i regionu. Dysponując nowoczesną infrastrukturą, innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi i świetnie przygotowaną kadrą prowadzi zróżnicowaną działalność animacyjno-edukacyjną,  ułatwiając mieszkańcom kontakt ze sztuką, ale też rozwijając ich ekspresję twórczą i kreatywność. Na scenie SOK występowali światowej sławy artyści. Ośrodek jest organizatorem szeregu różnorodnych wydarzeń kulturalnych, dzięki którym Suwałki są rozpoznawalnym ośrodkiem w regionie i Polsce. 

Suwalska Orkiestra Kameralna powstała w lipcu 2007 r. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest obecnie maestro Krzysztof Jakub Kozakiewicz. Orkiestra realizuje różnorodne przedsięwzięcia artystyczne. Ważna dla członków zespołu jest obecność na lokalnej scenie muzycznej, występy dla melomanów z regionu i zdobywanie nowych słuchaczy. Oprócz poszerzania oferty kulturalnej w Suwałkach, Suwalska Orkiestra Kameralna promuje zdolnych suwalczan, proponując wspólne występy, a także edukuje muzycznie dzieci i młodzież. Jednym z najważniejszych projektów jest Filharmonia Suwałk – cykl koncertów z udziałem najznakomitszych solistów polskich i światowych scen. Kluczem do wyboru repertuaru bywa sylwetka kompozytora, zainteresowania solisty, określony styl, epoka czy gatunek muzyczny. Orkiestra towarzyszyła na scenie wybitnym solistom scen klasycznych z Polski i świata. Muzycy chętnie współpracują również z artystami nurtu rozrywkowego, a także wspierają takie muzyczne projekty jak Suwałki Blues Festival czy Suwałki Gospel Workshop. 

Fot. Kamil Daniel Jutkiewicz