Jubileuszowa sesja Rady Gminy Suwałki z okazji 50-lecia gminy odbyła się we wtorek (24 stycznia) w Archiwum Państwowym w Suwałkach. W uroczystości udział wzięły Władze Suwałk.

W celu stworzenia korzystniejszych warunków dla rozwoju społeczno-gospodarczego wsi, intensyfikacji rolnictwa i poprawy warunków bytowych mieszkańców, 29 listopada 1972 roku Sejm przyjął ustawę o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych, która weszła w życie w kolejnym roku. I choć przez pierwsze lata gminy wykonywały zadania zlecone przez rząd, był to zalążek samorządności do której jesteśmy obecnie przyzwyczajeni. Stąd też dziś w suwalskim Archiwum odbyła się jubileuszowa sesja Rady Gminy Suwałki z okazji 50-lecia gminy.

Gmina Suwałki to najbliższy sąsiad Miasta. Obie jednostki łączy współpraca na wielu płaszczyznach od oświaty, po komunikację czy usługi komunalne. Dlatego też stworzony został w ostatnim czasie Miejski Obszar Funkcjonalny ZIT, dzięki czemu Miasto i Gmina będą mogły aplikować o wspólne środki na inwestycje.

- Współpraca pomiędzy naszymi samorządami układa się na bardzo dobrych partnerskich relacjach. Mam nadzieję, że uda nam się tę współpracę rozwijać, a jej efektem będą ciekawe projekty stworzone dla naszych mieszkańców – mówił w swoim wystąpieniu Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk przekazując na ręce Władz Gminy pamiątkową statuetkę oraz specjalnie upieczony na tę okoliczność bochen chleba, którego jednym z symboli jest dostatek i pomyślność, czego na kolejne lata życzyli przedstawiciele Miasta Suwałki.