Nieoczywiste miejsca na urlop na półwyspie Istria

Półwysep Istria to piękne miejsce na wakacje, ale poza znanymi kurortami, jak Pula czy Poreč, istnieje wiele nieoczywistych miejsc, które zasługują na uwagę. Jeśli chcesz zaznać spokoju i wypocząć w pięknej scenerii, powinieneś rozważyć odwiedzenie niektórych z mniejszych i mniej znanych miejscowości. W tym artykule przedstawiamy cztery takie miejsca: Umag, Novigrad, Lovran oraz Vrsar.

Umag

Umag to niewielka nadmorska miejscowość położona na północnym krańcu półwyspu Istria, blisko granicy z Słowenią. Choć Umag nie jest zbyt znane wśród turystów, oferuje wiele atrakcji i piękne plaże. Warto tu przyjechać, aby zwiedzić XV-wieczny kościół św. Rocha, który znajduje się na wzgórzu z widokiem na miasto i Morze Adriatyckie. W Umagu znajduje się również piękny, zabytkowy pałac, w którym mieści się Muzeum Miejskie. Miłośnicy przyrody powinni wybrać się do Parku Natury Skocjanske Jame, gdzie można podziwiać piękne jaskinie i formacje skalne.

Novigrad

Novigrad to urocze miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu Istria. Znane jest głównie z pięknych plaż i malowniczej starówki. Stare Miasto otoczone murami obronnymi kryje wiele zabytków, takich jak Kościół św. Pelagii i św. Maksymiliana czy Muzeum Miasta Novigrad. Na plażach można uprawiać różne sporty wodne, takie jak windsurfing czy żeglarstwo. W Novigradzie warto też spróbować regionalnych specjałów, takich jak krewetki i ryby. Chcąc spędzić tutaj urlop warto zapoznac się z ofertami biur podróży https://nawakacje.eu/wczasy/chorwacja/istria/novigrad/.

Lovran

Lovran to urocza, nadmorska miejscowość położona wzdłuż Zatoki Kvarnerskiej. Zachowało się tam wiele zabytków, takich jak wieża wenecka, klasztor benedyktyński oraz kościół św. Jerzego. Miasto słynie z pięknych parków, takich jak Park Angiolina, w którym znajdują się egzotyczne drzewka i kwiaty. W Lovranie warto też spróbować lokalnych specjałów, takich jak smażone małże i krewetki.

Vrsar

Vrsar to urocze miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria. Jego historia sięga czasów rzymskich, kiedy to miasto było ważnym portem handlowym. Obecnie Vrsar to spokojna nadmorska miejscowość, która przyciąga turystów swoim urokiem i malowniczym położeniem na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok na Morze Adriatyckie i okoliczne wysepki. W Vrsarze znajdują się urocze, brukowane uliczki, które zachęcają do długich, spokojnych spacerów i odkrywania zabytków miasta. Warto odwiedzić piękną, XIII-wieczną romańską katedrę św. Foski, która znajduje się w samym sercu miasta. Vrsar słynie również z pięknych plaż, w tym z zatoki Funtana, która jest idealnym miejscem do kąpieli i wypoczynku na plaży. Plaża ta ma złocisty piasek i łagodne wejście do wody, co czyni ją idealną dla rodzin z dziećmi.

Podsumowanie

Półwysep Istria to pełen uroku region, który oferuje wiele nieoczywistych miejsc na wakacje. Odwiedzenie mniejszych i mniej znanych miejscowości, takich jak Umag, Novigrad, Lovran czy Vrsar, pozwoli ci na spędzenie czasu w pięknej scenerii, z dala od zgiełku popularnych kurortów. Każde z tych miejsc ma swoje unikatowe atrakcje, takie jak piękne plaże, zabytki, parki i lokalne specjały kulinarne. Z pewnością zechcesz tu wrócić, aby jeszcze bardziej zgłębić uroki półwyspu Istria.