Urząd Miejski: Kultowy Festiwal Teatr-Akcje wraca do Suwałk po 9-letniej przerwie
**Po długiej przerwie, teatralne serce naszego miasta znów zacznie bić mocniej. Festiwal Suwalskie Teatr-Akcje, po dziewięciu latach oczekiwania, wraca z nową energią i zapowiada niezapomniane wrażenia kulturalne.**
  1. 11. edycja festiwalu Suwalskie Teatr-Akcje odbędzie się latem tego roku.
  2. Tematem przewodnim jest "Powroty do domu", interpretowane na różnych poziomach.
  3. Program zapowiada spektakle, warsztaty i panele dyskusyjne.
  4. Festiwal wspierany jest przez Urząd Miejski oraz lokalnych artystów i organizatorów.

Na horyzoncie kulturalnym naszego miasta pojawiła się długo oczekiwana perła – reaktywacja festiwalu Suwalskie Teatr-Akcje. To wyjątkowe wydarzenie, które po latach nieobecności, wraca by ponownie zdefiniować lokalną scenę teatralną. Tegoroczna, jedenasta już edycja, przyniesie mieszkańcom i gościom miasta bogaty program artystyczny, który ma za zadanie nie tylko bawić, ale i skłaniać do refleksji.

Zainspirowana tematem "Powroty do domu", edycja 2024 roku stawia na wielowymiarowe interpretacje tego motywu, odwołując się do powrotu festiwalu jako takiego, powrotu artystów wywodzących się z naszego miasta, a także prezentacji spektakli opowiadających o domu, przynależności i podróży. Jak podkreślają organizatorzy, w tym roku festiwal ma być przestrzenią, w której lokalna społeczność będzie mogła na nowo odkryć siebie w sztuce i poprzez sztukę.

Wśród zaplanowanych atrakcji znajdą się nie tylko spektakle teatralne, ale również warsztaty i panele dyskusyjne, które mają na celu pogłębienie zrozumienia sztuki teatralnej oraz jej wpływu na współczesność. Klub Festiwalowy stanie się miejscem spotkań, wymiany myśli i doświadczeń, tworząc przestrzeń do budowania lokalnej wspólnoty wokół kultury i sztuki.

Organizatorzy, wśród których znaleźli się zarówno weterani poprzednich edycji, jak i nowe twarze, podkreślają znaczenie wzajemnego wsparcia i wspólnoty w procesie tworzenia festiwalu. Nad 11. edycją Suwalskich Teatr-Akcji pracują m.in. Paweł Urbanowicz, Krzysztof Dziemian, Joanna Sztelmer-Stabińska, Mirosława Krymska oraz Marta Grzymkowska-Ciechańska. Wspólnie dążą do tego, by tegoroczna edycja była świętem teatru, które pozostawi po sobie trwały ślad w sercach i umysłach uczestników.

Warto zaznaczyć, że festiwal cieszy się wsparciem Urzędu Miejskiego, co świadczy o rosnącej roli kultury w rozwoju i promocji naszego miasta. To również dowód na to, że sztuka teatralna jest nieodłącznym elementem lokalnej tożsamości, mającym moc łączenia ludzi różnych pokoleń.

Zapraszamy więc wszystkich mieszkańców i przyjaciół miasta, aby latem tego roku dołączyli do nas i wspólnie świętowali powrót jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Niech Suwalskie Teatr-Akcje 2024 staną się okazją do wspólnego przeżywania, odkrywania i celebracji sztuki teatralnej.


Źródło: Urząd Miejski