Jak ogrzewać dom pelletem? Objaśniamy!

W ostatnich latach systemy grzewcze wykorzystujące pellet zyskały znaczną popularność ze względu na ich wydajność, wygodę i opłacalność. Co warto wiedzieć o pellecie opałowym?

Czym jest pellet?

Odpowiadamy na początku na podstawowe pytanie, czyli co to jest pellet opałowy? Termin ten odnosi się do typu materiału opałowego produkowanego z biomasy, na przykład z drewna czy odpadów rolnych, który ma postać drobnych, walcowatych granulek.

Jak działają systemy ogrzewania na pellet?

Systemy ogrzewania na pellet mogą mieć różne formy. Najczęściej ogrzewanie jest prowadzone w poniższy sposób.

  • Kocioł na pellet – stanowi system centralnego ogrzewania, który wykorzystuje pellet do podgrzewania wody, która następnie przepływa przez grzejniki, ogrzewanie podłogowe oraz dodatkowo przez zbiorniki do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
  • Kominek na pellet – urządzenie wolnostojące lub w formie wkładu, które spala pellet w celu wytworzenia ciepła. Kominki te są dostępne w różnych rozmiarach i stylach, oferując zarówno estetyczny wygląd, jak i wydajność pracy. Najlepiej nadają się do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń, ale mogą być też wyposażone w płaszcz wodny do podłączenia ich do centralnego ogrzewania.

Jak wybrać odpowiedni kocioł lub kominek na pellet?

Rozważając ogrzewanie domu pelletem, ważne jest, aby wybrać odpowiedni sprzęt w oparciu o konkretne potrzeby grzewcze, wymagania przestrzenne i budżet. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę, obejmują:

  • Rodzaj urządzenia – zdecyduj, czy piec na pellet albo kominek na pellet najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom grzewczym i ograniczeniom przestrzennym.
  • Rozmiar i wydajność systemu – określ wydajność grzewczą kotła albo kominka wymaganą do odpowiedniego ogrzania domu. Zależy to od takich czynników, jak powierzchnia budynku oraz jego poziom izolacji.
  • Wydajność – szukaj urządzeń o wysokich parametrach wydajności, aby zmaksymalizować moc grzewczą przy jednoczesnej minimalizacji zużycia paliwa i emisji.
  • Sposób obsługi – nowoczesne kominki i kotły na pellet wyposażone są w zapalniki, automatyczne systemy podawcze, termostaty, co ułatwia ich użytkowanie.

Jak zamontować system ogrzewania na pellet?

Kiedy już wybierzesz odpowiedni system ogrzewania na pellet, przychodzi czas na montaż. Zaleca się zatrudnienie profesjonalnego instalatora z doświadczeniem w systemach grzewczych na pellet, który zadba o prawidłową instalację i zgodność z przepisami budowlanymi. Proces instalacji zazwyczaj obejmuje:

1. Przygotowanie miejsca – oczyszczenie obszaru, w którym urządzenie zostanie zainstalowane i zapewnienie odpowiedniej wentylacji i wymagań dotyczących wolnej przestrzeni wokół kotła lub kominka.

2. Instalacja kominowa – instalacja przewodu kominowego w celu bezpiecznego odprowadzania spalin na zewnątrz. Może

3. Montaż kotła lub kominka – zgodnie z wymogami producenta oraz sztuką budowlaną.

4. Obsługa i konserwacja systemów grzewczych na pellet – po zainstalowaniu systemu ogrzewania na pellet duże znaczenie mają prawidłowa obsługa i konserwacja, aby zapewnić optymalną wydajność i trwałość ich pracy.

Podsumowując, ogrzewanie domu pelletem oferuje wiele korzyści, w tym wygodę, wydajność i opłacalność. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kocioł na pellet czy kominek ogrzewany pelletem może stanowić on wszechstronne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie do ogrzewania domu.