Służby ratownicze w akcji podczas ćwiczeń
W malowniczej miejscowości Huta, dnia 27 marca 2024 roku, miało miejsce unikatowe wydarzenie, które zaangażowało szeroki wachlarz służb ratowniczych. Ćwiczenia dowódczo-sztabowe o nazwie „Koleśne 2024” zaprezentowały, jak nasze lokalne służby radzą sobie w sytuacji nietypowej, a zarazem wymagającej szybkiej i skoordynowanej akcji. Ta symulacja ratunkowa była nie tylko pokazem umiejętności, ale również ważnym testem gotowości naszych ratowników.
  1. Ćwiczenia rozpoczęły się od scenariusza nielegalnego przekroczenia granicy z użyciem paralotni.
  2. Współpraca różnych służb pozwoliła na efektywne przeszukanie 150 ha lasu przy użyciu nowoczesnych technologii.
  3. Psy tropiące oraz drony z funkcją termowizji odegrały kluczową rolę w lokalizacji poszukiwanych osób.
  4. Zakończenie ćwiczeń miało miejsce na brzegach jeziora, gdzie uczestnicy doskonalili techniki ratowania z wody.

Wczorajsze ćwiczenia „Koleśne 2024” w Hucie pokazały, jak wielowymiarowe i złożone mogą być operacje ratunkowe w obliczu niecodziennych wyzwań. Symulacja polegająca na poszukiwaniu osób, które nielegalnie przekroczyły granicę za pomocą paralotni, była doskonałym przykładem na to, jak ważna jest współpraca między różnymi jednostkami. Służby, w tym Policja, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Graniczna, Wojsko, WOPR, Straż Leśna Wigierskiego Parku Narodowego oraz Mazurska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, wykazały się nie tylko doskonałą koordynacją, ale i umiejętnością wykorzystania nowoczesnych narzędzi, jak aplikacja SIRON czy drony z termowizją.

Warto podkreślić rolę, jaką w takich ćwiczeniach odgrywają psy tropiące. To one doprowadziły ratowników do jednej z poszukiwanych osób, dowodząc niezastąpionego instynktu i skuteczności. Przeszukanie brzegów jeziora z użyciem łodzi i dronów z funkcją termowizji to kolejny przykład na to, że technologia może znacząco wspierać tradycyjne metody poszukiwań.

Zakończenie ćwiczeń na brzegach jeziora, gdzie uczestnicy ćwiczyli techniki ratowania z wody, było przypomnieniem, że gotowość do niesienia pomocy wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności i adaptacji do nowych wyzwań. „Koleśne 2024” nie tylko zacieśniło więzi między lokalnymi służbami, ale również pokazało mieszkańcom, że ich bezpieczeństwo jest w dobrych rękach. Takie ćwiczenia są niezbędne, aby w realnej sytuacji kryzysowej, każdy ruch był przemyślany, a pomoc nadeszła szybko i skutecznie.


Źródło: PSP w Suwałkach