5 najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania w Suwałkach

Na co zwrócić uwagę podczas wynajmowania mieszkania w Suwałkach? Sprawdzenie stanu technicznego podczas odbioru nieruchomości to jeden z pierwszych kroków. Poznaj wszystkie najważniejsze elementy tego procesu i dowiedz się, jak biuro nieruchomości w Suwałkach może pomóc w bezpiecznym wynajmie mieszkania.

Biuro nieruchomości Suwałki radzi: Umowa wynajmu bez pułapek

Suwałki, choć kojarzą się ze stolicą zimna w Polsce, kryją w sobie ogromny potencjał. Dlatego też nie brakuje osób chętnych na najem mieszkań i domów w tym mieście. Jednak aby cały proces był bezpieczny dla obu stron transakcji, należy wybrać współpracę ze sprawdzonym biurem nieruchomości w Suwałkach. Doświadczony agent przygotuje transparentną umowę wynajmu lokalu, która będzie chroniła interesy zarówno wynajmującego, jak i najemcy. W takiej umowie powinny znaleźć się jasno określone terminy działań, konsekwencje niedotrzymania warunków umowy oraz warunki jej wypowiedzenia. Jeśli obie strony mają takie życzenie, można w niej zawrzeć dedykowane zapisy specjalne (np. o możliwości trzymania zwierząt w lokalu oraz określenie konsekwencji, jeśli dane zwierzęta dokonają zniszczeń).

Stan techniczny nieruchomości - kluczowy przy wyborze mieszkania

Przy wyborze mieszkania na wynajem kluczowy jest jego stan techniczny. Niektóre uszkodzenia widać na pierwszy rzut oka, inne mogą być jednak mocno ukryte. Dobre biuro nieruchomości powinno zadbać o to, aby wynajmujący wiedział o wszelkich usterkach, które mogą wpływać na jakość korzystania z danego lokalu. Opisanie aktualnego stanu mieszkania wraz ze zrobieniem zdjęć chroni zarówno interesy wynajmującego, jak i najemcy. Agent nieruchomości pośredniczący w procesie najmu powinien zwrócić uwagę, aby został sporządzony odpowiedni protokół techniczny.

Lokalizacja i infrastruktura - na co zwracają uwagę biura nieruchomości w Suwałkach

Mieszkanie na wynajem powinno znajdować się w atrakcyjnej lokalizacji, zwłaszcza, jeśli jego właściciel traktuje je jako inwestycję w nieruchomości. Za najlepsze punkty uznaje się centrum miasta oraz jego okolice. Ważna jest także infrastruktura. W najbliższym otoczeniu nieruchomości na wynajem powinny znajdować się punkty spożywczo-gastronomiczne, ale także szkoły, przedszkola i punkty usługowe. Dzięki temu można zwiększyć szanse na zainteresowanie potencjalnych najemców daną nieruchomością. Nie bez znaczenia jest też marketing oferty, ale o to zadba już agencja nieruchomości w Suwałkach.

Czynsz i dodatkowe opłaty - co powinno zawierać zestawienie biura nieruchomości?

W zestawieniu dotyczącym lokalu, które potencjalny najemca otrzymuje z biura nieruchomości, powinny zawierać się następujące informacje: wysokość czynszu, wysokość standardowych opłat za prąd, miesięczna cena na najem mieszkania, inne regularne opłaty dotyczące lokalu, wysokość kar umownych za złamanie zapisów znajdujących się w umowie z wynajmującym.

Bezpieczeństwo transakcji z biurem nieruchomości w Suwałkach

Ostatnią (a jednocześnie jedną z najważniejszych) rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania w Suwałkach, jest bezpieczeństwo transakcji. Chodzi tu zarówno o aspekty prawne, jak i kwestie związane ze sprawdzeniem potencjalnego najemcy. Ponieważ każdy chce chronić swoją nieruchomość, nie można dopuścić do sytuacji, w której nowy lokator nie zostanie zweryfikowany chociażby w podstawowy sposób. Jedną z metod ochrony właścicieli mieszkań jest stosowana w biurach nieruchomości umowa najmu okazjonalnego. Dzięki temu wynajmujący nie musi martwić się o postępowanie prawne, gdyby nowy najemca okazał się być np. niewypłacalny lub gdyby w inny sposób nie dotrzymywał warunków umowy.