Nowy oddział żłobka przy ul. Minkiewicza – 123 miejsc dla najmłodszych

FOT. Urząd Miejski
W Suwałkach rośnie centrum opieki dla maluchów – w części budynku Szkoły Podstawowej nr 7 powstaje nowy oddział Żłobka Miejskiego. Inwestycja ma odciążyć istniejące placówki i dać rodzicom większy wybór opieki. Budowa widoczna jest już z chodnika, a na terenie pojawi się też bezpieczny plac zabaw.
- Suwałki zwiększają pulę miejsc opieki dla najmłodszych
- Oddział Żłobka Miejskiego w budynku Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Minkiewicza 50
- Jak będą wyglądały przerwy wakacyjne i co to oznacza dla rodziców
Suwałki zwiększają pulę miejsc opieki dla najmłodszych
W mieście działają obecnie trzy miejskie żłobki, które łącznie opiekują się ponad 300 dziećmi. Nowy oddział ma powiększyć tę ofertę o 123 nowe miejsca, co powinno znacząco odciążyć system i dać więcej możliwości rodzicom poszukującym opieki dla niemowląt i dzieci do lat trzech. Prace budowlane prowadzone są w części budynku szkolnego, co pozwala na szybsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury.
Oddział Żłobka Miejskiego w budynku Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Minkiewicza 50
Nowy oddział mieści się w części budynku Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Minkiewicza 50. W projekcie przewidziano:
- sale dla grup dziecięcych dostosowane do najmłodszych,
- szatnie i przestrzeń dla rodziców,
- kuchnię oraz zmywalnię,
- plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią.
Dzięki lokalizacji w sąsiedztwie szkoły inwestycja korzysta z gotowej infrastruktury i komunikacji miejskiej, co ułatwi dojazdy rodzicom i opiekunom.
Jak będą wyglądały przerwy wakacyjne i co to oznacza dla rodziców
Na ostatniej Sesji Rady Miejskiej poruszono kwestię organizacji przerw wakacyjnych w istniejących placówkach przy:
- ul. Kamedulskiej 3,
- ul. Kościuszki 6,
- ul. Andersa 10.
Urząd Miejski przedstawił zasady pracy żłobków w okresie letnim:
- Brak jednoczesnego zamknięcia – placówki nie są zamykane jednocześnie; przerwy planowane są rotacyjnie.
- Możliwość zmiany lokalizacji – dzieci z placówki, która ma przerwę, mogą zostać przyjęte w innej miejskiej placówce.
- Konsultacje z Radą Rodziców – zasady były omawiane z Radą Rodziców na początku roku szkolnego 2025/2026.
- Zmiana w Statucie – zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, w okresie lipiec–sierpień przewiduje się dwutygodniową przerwę organizacyjną tylko w jednej z placówek, podczas gdy pozostałe pracują normalnie.
- Terminy informacji – konkretny termin przerwy jest przekazywany rodzicom najpóźniej do 31 stycznia każdego roku.
Urząd Miejski wskazuje, że rozwiązanie ma pogodzić prawo pracowników do urlopu z potrzebą zapewnienia ciągłości opieki. Rodzice powinni zwrócić uwagę na komunikaty placówek i planować alternatywy z wyprzedzeniem – informacje o terminach będą dostępne zgodnie z podanym harmonogramem.
Perspektywa praktyczna – na co warto zwrócić uwagę: sprawdzać komunikaty Żłobka Miejskiego oraz informacje od Urzędu Miejskiego, zanotować termin przekazywany do 31 stycznia, a w razie potrzeby wcześniej ustalić możliwość czasowej opieki w innej placówce. Nowy oddział przy ul. Minkiewicza 50 powinien w perspektywie poprawić dostępność miejsc, ale do czasu pełnego uruchomienia warto planować wakacyjne rozwiązania wcześniej.
na podstawie: Urząd Miejski w Suwałkach.
Autor: krystian

