Na założone przez siebie 298 lat temu miasto spoglądają od soboty (26 maja) święci Romuald i Roch. Przed południem na rondzie u zbiegu ulic Mikołaja Reja i gen. Kazimierza Pułaskiego w Suwałkach odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika założycieli miasta.

Uroczystość odbyła się w ramach 9-letniej Nowenny przygotowującej do obchodów 300-lecia Suwałk. Nadanie praw miejskich Suwałkom odbyło się w 1720 roku, natomiast pierwsze wzmianki o mieście pochodzą już z 1688 roku.

W sobotnich uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo z Jego Ekscelencją Księdzem Biskupem Jerzym Mazurem Biskupem Ełckim na czele, uczestnicy odbywającego się w Suwałkach Diecezjalnego Dnia Młodzieży, artyści, którzy pracowali nad rzeźbami świętych i koncepcją pomnika oraz mieszkańcy Suwałk.

Rzeźby to efekt ubiegłorocznego IV Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego ,,Teatr” pod patronatem profesora Andrzeja Strumiłły, który odbył się w mieście. Na zaproszenie profesora udział w przedsięwzięciu wzięli m.in. artyści z Białorusi: Vladzimir Pipin, Vladzimir Pantsialeyeu i Igar Zasimovich i to właśnie oni są autorami rzeźb. Opracowaniem koncepcji pomnika zajął się profesor Strumiłło. Rzeźby nawiązują do herbu miasta – to dwie postacie mnichów kamedulskich – św. Romualda, który w 1690 roku założył Suwałki i Św. Rocha – symbolu opiekuńczości i ochrony przed zarazami. Dwumetrowej wielkości posągi powstały z jasnego piaskowca. Stoją na skale z ciemnego granitu, przeciętego smugą rzeki, symbolizującą Czarną Hańczę i ziemię suwalską.

Pomnik odsłoniły, podczas specjalnie na tę okazję przygotowanego układu choreograficznego, dzieci z zespołu ,,Radość” działającego pod okiem Iriny Popowej w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Historię miasta w swoim przemówieniu przypomniał Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Nasze Miasto Kameduli założyli nad rzeką Czarna Hańczą, w centrum swoich dóbr. Pierwsze wzmianki o Suwałkach pochodzą z 1688 r. z dokumentów kamedulskich, gdzie jest mowa o tym, że  była tu malutka osada licząca sobie dwa “dymy”.

Na szybki rozwój osady wpływało jej korzystne położenie – przy skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych wodnych i lądowych. W 1700 roku wieś dzieliła się już na Suwałki Wielkie i Małe. Nie dziwi więc fakt, że kameduli wybrali je na centrum administracyjne i handlowe swoich dóbr. W 1710 roku wyprosili u króla Augusta II przywilej przekształcenia wsi w miasto. W 1715 roku uwolnili jego mieszkańców od pańszczyzny, ustanowili władze miejskie i wytyczyli 300 placów pod budowę wraz z przestrzenią rynkową i ulicami. Przyłączyli także do miasta 83 włóki lasu z przeznaczeniem ich pod grunty orne.

Kameduli stworzyli też zręby założeń urbanistycznych. Wytyczyli rynek i nowe ulice w tym główną ulicę miasta – wówczas nazywaną Młyńską. 2 marca 1720 roku, lokację kamedulską potwierdził przywilej króla Augusta II. Dziś składamy hołd założycielom miasta – mówił Prezydent.

Na zakończenie tej części uroczystości Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk i Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach złożyli pod pomnikiem pamiątkowy akt podpisany wcześniej przez władze miasta, a także Księdza Biskupa Jerzego Mazura – Biskupa Ełckiego, Księdza Prałata Jaremę Sykulskiego i profesora Andrzeja Strumiłło.

Przed przejściem zebranych do centrum miasta, pomnik poświęcił Ksiądz Biskup Jerzy Mazur.

Po południu przed pomnikiem Jana Pawła II przy konkatedrze św. Aleksandra została odprawiona uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa, koncert zespołu ,,NiemaGOtu”, spotkania ze sztuką i wspólna agapa.