Każdy z nas kojarzy przynajmniej jednego dentystę, który podjeżdża pod swój piękny dom luksusowym samochodem i kilka razy w roku wylatuje na zagraniczne wakacje. Bez wątpienia, zawody stomatologiczne należą do tych najlepiej opłacanych. W tym artykule, wspólnie z protetyka żoliborz, bliżej przyjrzymy się zawodowi protetyka. Poznamy jego charakterystykę, wymogi, które należy spełnić, a także zarobki, które można osiągnąć w tym zawodzie.

Charakterystyka zawodu protetyka

Głównym obszarem działań protetyka jest naprawa, a także tworzenie aparatów oraz protez zębowych. Praca protetyka jest stale związana z zawodem dentysty, ponieważ tylko jego zgoda pozwala na wykonanie protezy. Współpraca pomiędzy obiema profesjami jest tak ścisła, że wiele osób myli je, a ich nazwy stosuje zamiennie. To jednak spory błąd, ponieważ obie profesje bardzo różnią się od siebie.

Jak wskazują nam pracownicy Protetyk Żoliborz, w swoich pracowniach protetycy przygotowywują protezy, a także aparaty ortodontyczne. Produkowane są one dla pacjentów, którzy z różnych względów mają problemy ze zgryzem i chcą je skorygować. Warto pamiętać, że każdy produkt jest indywidualny i musi być w stu procentach dopasowany do wymagań pacjenta. Wymaga to ogromnej staranności i cierpliwości - to najważniejsze cechy dobrego protetyka.

Protetyk - charakterystyka zawodu

W wielu przypadkach protetyk nie ma żadnego kontaktu z klientem - pracuje na zlecenie dentysty. Ten przesyła szczegółowe wytyczne, które potrzebne są do wytworzenia protezy lub aparatu, a protetyk je realizuje. Najczęściej używa do tego materiałów ceramicznych, ale równie często stosuje on elementy sztuczne i metalowe. Obróbka tego rodzaju produktów odbywa się na specjalnych maszynach.

Cechy dobrego protetyka - jaka musi być osoba marząca o tej pracy?

Każdego roku tysiące osób aplikują na studia, po których mogą rozpocząć działalność jako specjaliści od protetyki. To kusząca profesja, w której młodzi adepci tej sztuki mogą liczyć na szybkie zatrudnienie i wysokie zarobki. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to praca dla każdego. Żeby być naprawdę dobrym należy posiadać określone cechy - jakie to cechy?

Dobry protetyk powinien mieć dobrą ostrość wzroku, a także rozwinięte zdolności do rozróżniania barw i kolorów. Ze względu na charakter pracy, konieczne jest również posiadanie zręczności manualnych - każda proteza oraz aparat powstaje przy użyciu specjalnych narzędzi i materiałów, które są obrabiane przy użyciu specjalnych maszyn.

Praca protetyka jest stosunkowo nudna i monotonna. Spędzanie wielu godzin przy jednej realizacji, gdzie każdy milimetr ma ogromne znaczenie nie jest łatwe. Wymaga to dużej cierpliwości, umiejętności skupienia i koncentracji uwagi - bez tych cech trudno myśleć o zawodzie protetyka.

Własny gabinet, czy praca na etacie?

Portale z ogłoszeniami o pracę pełne są ofert zatrudnienia dla młodych protetyków, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z tym zawodem. Tutaj wielu z nich zadaje sobie pytanie: zatrudnić się na etacie, czy też rozpocząć własną działalność? Odpowiedzieć na to pytanie pomagają nam pracownicy Protetyka Żoliborz.

Planując otwarcie własnego gabinetu należy pamiętać, że wiąże się to ze sporymi kosztami. Do produkcji implantów zębowych potrzebne jest wiele maszyn, narzędzi i materiałów, które koniecznie trzeba zakupić. Jeśli więc nie posiadamy odpowiedniego zaplecza finansowego, a także stałych zleceń, lepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie pracy na etacie.

Na początku swojej przygody z protetyką możemy liczyć na wynagrodzenie na poziomie 2500 zł brutto, ale już po roku pracy powinno przekroczyć ono 3000 zł brutto.