Co robić w sytuacji, gdy nadmiar wilgoci atakuje nasz dom?

Gdy zaobserwujemy problem wilgoci w domu, warto jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Samodzielne starania rzadko kiedy przynoszą oczekiwane efekty, dlatego też, warto postawić na profesjonalną pomoc. Kompleksowe osuszanie ścian wewnętrznych zrealizowane przez doświadczoną firmę pozwala skutecznie pozbyć się problemu, a także zapobiec jego nawrotom. Jeśli zależy Ci na długotrwałych efektach, pomoc ze strony specjalistów jest jak najbardziej wskazana.

Osuszanie mieszkania krok po kroku

Na początek warto opisać pełną procedurę. Pierwszym krokiem jest identyfikacja wszystkich przyczyn nadmiernej wilgoci. Czasami, powody są oczywiste, np. zalanie przez sąsiada lub podmycie na skutek intensywnych opadów deszczu czy roztopów śniegu. Niemniej jednak, wyróżniamy również czynniki, które trudniej namierzyć bez odpowiedniego sprzętu. Warto zdecydować się na profesjonalny pomiar szczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także sprawdzenie wentylacji. Nadmierna wilgoć w domu może mieć wiele wspólnego z nieszczelnym dachem lub nieprawidłowym ociepleniem.

Po rozszerzonej diagnostyce należy wyeliminować wszystkie usterki oraz zagrożenia, które mogłyby doprowadzić do problemu wilgoci w przyszłości. Wówczas możemy przejść do trzeciego kroku, którym jest dokładne osuszanie mieszkania po zalaniu. W tym celu potrzebne są nowoczesne osuszacze, które docierają w najtrudniej dostępne miejsca. Wieńczącym działaniem powinno być odgrzybianie oraz ozonowanie. W ten sposób pozbędziemy się niebezpiecznych drobnoustrojów, a także nieprzyjemnego zapachu, który pojawił się wraz z nadmiarem wody.

Samodzielnie czy z pomocą profesjonalnej ekipy?

Biorąc pod uwagę specyfikę wszystkich prac, nie będziemy w stanie samodzielnie zrobić wszystkiego. Specjalistyczny sprzęt jest potrzebny zarówno przy diagnostyce, naprawie usterek, jak również osuszaniu i odgrzybianiu mieszkania. Oczywiście część prac możemy wykonać samodzielnie, niemniej jednak, warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą. Aby osuszanie ścian wewnętrznych przeniosło oczekiwany efekt, potrzebna jest wiedza, doświadczenie oraz zaawansowany sprzęt.

W jaki sposób uzyskać trwałe rezultaty?

Wilgoć to uciążliwy problem, który lubi powracać. Dlatego też, kluczem do sukcesu jest precyzja na każdym etapie wykonywanych prac. Ważne jest precyzyjne ustalenie przyczyn problemu oraz potencjalnych zagrożeń, dokładne usunięcie tych mankamentów, a także staranne usuwanie wilgoci, która zgromadziła się w naszym domu. Tylko w ten sposób można przywrócić oczekiwane warunki mieszkaniowe i zapobiec problemom w przyszłości.

Ile kosztuje profesjonalne osuszanie ścian?

To zależy od zakresu przeprowadzonych prac oraz czasu, jaki trzeba było poświęcić. W zdecydowanej większości przypadków, procedura trwa kilka dni. W przypadku skrajnych wypadków, proces może trwać nawet kilka tygodni. Niezależnie od kosztów, musimy pamiętać, że kompleksowe osuszanie ścian wewnętrznych jest absolutnie niezbędne, jeśli chcemy zapewnić domownikom odpowiedni poziom komfortu oraz bezpieczeństwa.