Wszyscy lubimy słuchać ciekawych historii, ale kto z nas umie je interesująco opowiadać? Jeśli szukacie sposobu na obudzenie w sobie potencjału twórczego zapraszamy na warsztaty sztuki opowiadania historii, poprzedzone warsztatami kreatywności, teatralnym impro oraz plastyczno-scenograficznym. Udział w zajęciach jest nieodpłatny, liczba miejsc ograniczona.

26-30.08.2020
Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71

udział nieodpłatny | liczba miejsc ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń
warsztaty dla opiekunów najmłodszych dzieci w wieku 1+ niekorzystających z opieki instytucjonalnej

Któż z nas nie lubi słuchać ciekawych historii, które zabierają w podróż po niezgłębionym świecie magii, interesujących historii i przedziwnych bohaterów? Ale kto z nas lubi i umie opowieścią zabierać słuchaczy w niezwykłe wyprawy? Czy każdy z nas nosi w sobie potencjał gawędziarza? Już wkrótce będą to mogli sprawdzić opiekunowie, rodzice, nianie, babcie czy dziadkowie najmłodszych dzieci, maluszków 1+ niekorzystających z opieki żłobków czy przedszkoli. To im są dedykowane są nasze warsztaty sztuki opowiadania. Poprzedzą je warsztaty teatralne impro, warsztaty kreatywności oraz warsztat plastyczn0-scenograficzny. Maluch to niezwykle trudny i wymagający słuchacz, ale, jak twierdzą prowadzący spotkania specjaliści, zainteresowanie go opowieścią i zatrzymanie jego uwagi na dłużej to sztuka, której można się nauczyć.  

Jak obudzić w sobie potencjał i zdolności twórcze, jak je w sobie otworzyć i pielęgnować, uczestnicy spotkań naucza się podczas warsztatów teatralnych impro z pedagogiem teatru Mirosławą Krymską w środę, 26 sierpnia oraz Moniką Modrzejewską, pedagogiem twórczości w czwartek, 27 sierpnia. Jak opowiadać ciekawie, żywiołowo i z pasją, jakie zastosować techniki, jakie metody, a jakie akcesoria, pokaże artysta plastyk Marta Taraszkiewicz, która w piątek, 28 sierpnia poprowadzi warsztaty plastyczno-scenograficzne. Finałem spotkań będą weekendowe warsztaty sztuki opowiadania, które poprowadzi Jarosław Kaczmarek z Grupy Studnia O. 29 i 30 sierpnia. Pokaże różne sposoby opowiadania i angażowania uwagi maluchów z wykorzystaniem słów, gestów, dźwięków i baśniowych rekwizytów. Razem z uczestnikami przywoła najprostsze formy opowiadania, przechodząc od dźwięków do słów, od słów do zrytmizowanych wyliczanek, wierszyków i piosenek a potem bajek i baśni. W pracy zostaną wykorzystane rekwizyty przygotowane na warsztatach plastycznych, m.in.: papierowe maski i kostiumy czy postaci z teatrzyku paluszkowego.

Zapisy od poniedziałku, 3 sierpnia 2020 r. drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem 87 563 85 48  UWAGA! Liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty opowiadania to drugi etap projektu “Kuglarze marzeń, czyli sztuki i sztuczki”. Pierwsza cześć, skierowana do młodzieży 14+ i dorosłych odbywa się w pierwszej połowie sierpnia. W trakcie tygodniowych warsztatów uczestnicy nauczą się umiejętności takich jak akrobatyka naziemna, żonglerka, akrobatyka partnerska i ekwilibrystyka, klaunada, nauka jazdy na monocyklu, chodzenie na slackline. W czasie warsztatów teatralnych poznają tajniki różnych technik improwizacyjnych: od klasycznego impro do improwizacji dramatycznej, emocjonalno-ruchowej, zabaw i gier teatralnych oraz budowania postaci scenicznych. W programie duża dawka ruchu, nowych umiejętności i znajomości oraz fenomenalna przygoda ze sztuką, która może trwać dużo dłużej niż samo spotkanie ze sztukmistrzami. Ważnym atutem warsztatów będzie spektakl, do którego scenariusz napisze każdy z uczestników warsztatów kuglarskich. 


Prowadzący:

Jarosław Kaczmarek (Grupa Studnia O.) Zawodowy opowiadacz z „Grupy Studnia O.”, pierwszej w Polsce grupy zajmującej się sztuką opowiadania w różnorodnych formach, autor książek dla dzieci, gitarzysta i twórca piosenek w zespole Księżycovo i projekcie Opowieści bluesowe. Współtwórca programu i wykonawca Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania, który odbywa się nieprzerwanie od 15 lat w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Prowadzi warsztaty opowiadania dla dzieci i dorosłych współpracując z licznymi ośrodkami kultury i szkołami w Polsce i za granicą. Tata trójki dzieci: 17-letniej Zuzi, 7-letniego Kuby i 2-letniego Tymona.

dr Monika Modrzejewska-Świgulska Pedagog, trener grupowy, coach, arteterapeuta, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, autorka, redaktorka książek i artykułów z zakresu pedagogii twórczości. Odbyła staż naukowy w The International Center for Studies in Creativity w Buffalo, USA. Współpracuje z Escola Superior de Educação de Paula Frasinetti, Porto. Prowadziła szkolenia z zakresu budowania zespołu, twórczego myślenia, pracy z uczniem zdolnym, umiejętności coachingowych w pracy dydaktycznej w ramach współpracy z ośrodkami edukacyjnymi oraz placówkami kultury w całej Polsce (m.in. Akademia Twórczego Nauczyciela we Wrocławiu, MSCDN Płock, Centrum Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli w Gdańsku, Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach, Instytut Teatralny im Z. Raszewskiego w Warszawie oraz Teatr Pinokio w Łodzi, Wydziału Kultury UMŁ, Biblioteki Miejskie w Łodzi). Współzałożycielka Stowarzyszenia Synergia Rewitalizacji, członek Polskiego Stowarzyszenia Kobiet Filmowców.

Mirosława Krymska (Suwalski Ośrodek Kultury) Kulturoznawczyni, pedagożka dramy, animatorka kultury i instruktorka teatralnA z trzydziestoletnim stażem pracy. Trenerka teatru impro w projekcie „Young Theatre”. Reżyserka kilkudziesięciu wielokrotnie nagradzanych spektakli, założycielka alternatywnego Teatru Form Czarno-Białych „Plama” i „NiePoGodzinach”. Kordynatorka Suwalskich Eksploracji Teatralnych „SET”, projektu „Przestrzeń i miejsce” we współpracy z Laboratorium Edukacji CSW. Pomysłodawczyni i koordynatorka festiwalu TEATR-AKCJE organizowanego przez SASA „Nie Po Drodze”.

Marta Taraszkiewicz Urodzona w 1987 r. w Suwałkach. Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W pracy zawodowej łączy z powodzeniem sztuki plastyczne z pedagogiką. W ramach rodzimego wykształcenia uprawia malarstwo, ilustruje książki dla dzieci, projektuje, zajmuje się rękodziełem, współpracuję z innymi artystami oraz organizacjami i instytucjami. Od czasu ukończenia studiów równolegle pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w różnych ośrodkach edukacyjnych i kulturalnych ciągle pogłębiając wiedzę i doświadczenie pedagogiczne, kierując je w stronę natury i sztuki. Ta przestrzeń jest wyjątkowym źródłem energii do działania i inspiracji twórczej. Więcej na www.martataraszkiewicz.pl.


Projekt Suwalskiego Ośrodka Kultury “Kuglarze marzeń, czyli sztuki i sztuczki” otrzymał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu KULTURA – INTERWENCJE 2020.


Regulamin imprez i wydarzeń artystycznych w Suwalskim Ośrodku Kultury >>