Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

Pięć sposobów na ekonomiczne nawadnianie ogrodu

Podlewanie ogrodu jest ważne jeżeli chcemy mieć ładny i ładny ogród. Wiele osób marzy o bujnym ogrodzie, który będzie miał przeróżne kolory. Stąd wiele osób podlewa swoje ogrody pomiędzy późną wiosną a końcem lata. Niestety nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome ekologii, więc podlewanie ogrodów stało się kontrowersyjna sprawą. Szczególnie podczas susz pojawiających się w naszym kraju od czasu do czasu. Podlewanie ogrodu jest także sztuką. Niektóre podstawowe błędy jak na przykład podlewanie podczas nieodpowiedniej pory dnia może bardziej przyczyniać się do marnotrawienia wody. Wpływa to nie tylko na środowisko, ale także na twój portfel. W niniejszym artykule przedstawimy osiem sugestii, jak sprawić, aby podlewanie stało się bardziej ekologiczne i jak można obniżyć koszty wynikające z niego.

1. Deszczówka

Używając deszczówki jesteś bardziej ekologiczny oraz oszczędzasz pieniądze. Łapanie deszczówki nie jest wymagające. Wystarczy kupić dużą beczkę. Może być ona wykonana z plastiku lub z drewna. Taka beczka powinna mieć około 100 litrów pojemności i musi stać w zaciemnionym miejscu w ogrodzie, aby nie dochodziło do parowania wody podczas słonecznych dni. Warto też zwrócić uwagę na to, aby beczka posiadała kran w jej dolnej części, żeby móc czerpać z niej łatwo wodę. Wtedy będziemy w stanie podpiąć nawet węża ogrodowego. Oprócz widocznych korzyści ekologicznych i oszczędnościowych to jest jeszcze jedna zaleta dla takiego sposobu podlewania. Woda deszczowa jest miękka i bardziej korzystna i zdrowsza dla naszych roślin.

2. Pora dnia

Najlepiej podlewać ogród wczesnym rankiem. Ziemia jest wtedy chłodna, nie ma zbyt intensywnych promieni słonecznych, więc woda nie będzie tak szybko parować po podlaniu. Można także podlewać wieczorem, ale pamiętajcie, aby nie było to zbyt późno i żeby gleba zdążyła wyschnąć przed nocą. Wilgotna ziemia przez wiele godzin jest bardziej podatna na grzyb i pleśń. Jako że woda tak szybko nie odparuje to łatwiej i szybciej wchłonie się w glebę, a to powoduje że będziesz musiał jej mniej zużyć. Plus dla ekologii i dla portfela.

3. Częstotliwość i obfitość

Im częściej będziesz podlewał i mniej obficie tym gorzej dla roślin. Woda nie będzie docierała do korzeni i spowoduje to, że rośliny będą wypuszczać korzenie płycej co spowoduje, że będą bardziej podatne na choroby. Dlatego codzienne zraszanie trawnika nie jest dobrym pomysłem. Lepszą metodą jest podlewać ogród rzadziej, ale bardziej obficie. To dobrze wpłynie na rośliny.

4. Woda ze studni

Masz studnię głębinową, albo masz fundusze aby ją wykopać? Taka inwestycja na dłuższą metę może być dla nas bardzo opłacalna. Pamiętajcie tylko, że wykopanie studni wymaga kilka warunków prawnych i technicznych. Przede wszystkim Musicie mieć pozwolenie na wykopanie studni, która przekroczy 30m.

5. Woda z jeziora

Tak, podlewanie wodą z jeziora jest legalne o ile uzyskasz zgodę właściciela i nie przekroczysz konkretnej ilości wody jaką pobierzesz. Możesz pobierać ją wiadrami lub konewkami. Możesz też podpiąć swoje systemy nawadniające ogrody jeżeli masz na to zgodę.