Wentylacja hybrydowa - co warto o niej wiedzieć?

Wentylacja hybrydowa być może brzmi jeszcze nieco egzotycznie, jednak jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie i niewątpliwie warto jest się nad nim pochylić i rozwiać wątpliwości dotyczące tego, czym tak naprawdę jest i co warto o niej wiedzieć.

Słowo "hybrydowa" nasuwa nam pewne skojarzenia dotyczące tego, jak taka wentylacja działa. Jest to połączenie dwóch różnych metod wentylacji. Korzysta z wentylacji mechanicznej oraz grawitacyjnej, dzięki czemu w budynku zostaje zapewniona dobra jakość powierzchnia. Bez większych trudności można korzystać z takiego rozwiązania w różnych typach budynków.

Jak to działa?

Hybrydowa wentylacja polega na naturalnym wentylowaniu pomieszczenia, a kiedy jest to niemożliwe, następują wentylacja przeprowadzona w sposób mechaniczny. Świeże powietrze przedostaje się do budynku przez nawiewniki, następnie pokonuje długą drogę przez cały budynek w kierunku kanałów wywiewnych. W kominie montuje się turbinę, która wykorzystuje energię wiatru do usuwania zużytego powietrza. Jeśli jednak wiatr jest zbyt słaby, uruchamiany jest silnik o niewielkiej mocy, który nadaje ciągłości całemu procesowi. Aktywuje się on także wtedy, kiedy wiatr jest zbyt mocny i należy spowolnić działanie mechanizmu. Dzięki zainstalowanym czujnikom sterującym, cały proces przebiega automatycznie i nie musimy ręcznie nim sterować.

Sprawdź ofertę deweloperów w Białymstoku

Zalety wentylacji hybrydowej

Największą zaletą instalacji tego typu jest jej skuteczność. Połączenie dwóch typów wentylacji sprawia, że pomieszczenia są wentylowane przez cały czas, niezależnie od warunków atmosferycznych. Duże znaczenie ma także fakt, że silnik o niewielkiej mocy nie generuje uciążliwego hałasu i jest montowany na wylocie kanałów nad dachem, dlatego możemy cieszyć się ciszą i spokojem przez cały dzień i całą noc.

Ponadto, z racji tego, że silnik ma zwykle moc na poziomie 5-10 W, nie wykorzystuje on wiele prądu, na czym możemy znacznie zaoszczędzić. Dodatkowo, przez znakomitą większość czasu instalacja korzysta prosto z natury, zużycie prądu tym bardziej nie jest więc wysokie, a my nie jesteśmy aż tak zależni od dostawcy prądu.Jeśli chodzi o koszty instalacji wentylacji hybrydowej, nie są one szczególnie wysokie ze względu na to, że potrzebne nam są tylko kanały- wywiewne i nawiewne oraz nasady. Słusznie więc coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, bo jest ono niezwykle skuteczne.