Co to jest rwa kulszowa i jak ją leczyć?

Rwa kulszowa to nieprzyjemne schorzenie, dlatego warto wiedzieć, kiedy udać się do szpitala. Ból pojawia się nagle, trwa przez kilka dni przy wykonywaniu codziennych czynności. Nie powoduje niepokoju, jednak po jakimś czasie robi się nieznośny i paraliżujący. Czym jest rwa kulszowa i na czym polega? Tego dowiesz się w niniejszym artykule. Rwa kulszowa to silny ból promieniujący do nogi, który potrafi zmusić większość z nas do udania się do Szpital Dworska lub niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Gdy wystąpi, należy szybko interweniować, ponieważ odpowiednie leczenie może zapobiec trwałemu kalectwu. Objawy rwy kulszowej to: niedowład, nagłe osłabienie nogi - chory nie może stanąć na palcach lub piętach, stopa opada podczas chodzenia, zaburzenia kontrolowania oddawania moczu i stolca - czyli uszkodzenie funkcji zwieraczy pęcherza moczowego oraz odbytu, nagłe zaburzenia czucia - znacznie gorsze czucie w nodze i stopie lub jego brak. 

Rwa kulszowa - jak szybko zainterweniować?

W przypadku podejrzenia choroby, należy jak najszybciej udać się do szpitala. Najlepiej od razu zgłosić się na oddział ratunkowy - SOR, jeżeli jest to możliwe należy wybrać szpital który posiada oddział neurochirurgii. W niektórych przypadkach, gdy nie można udać się na miejsce samochodem, można dzwonić pod numer ratunkowy - wtedy po chorego przyjedzie karetka pogotowia ratunkowego. 

Rwa kulszowa - badanie u lekarza 

Rwę kulszową można zdiagnozować na podstawie badania objawów pacjenta np. w szpitalu lub u lekarza rodzinnego. Nie ma konieczności wykonywania rezonansu magnetycznego przed wizytą u lekarza. Na podstawie wywiadu będzie wiadomo, co polecić pacjentowi. Rezonans może być zalecony, jeżeli pojawią się poważne zaburzenia czucia (ciało jest jakby obce), zbyt duże czucie - tzw. przeczulica (piekący dotyk) lub wrażenie, że kończyna jest słabsza, nie chce wykonywać "poleceń" oraz siła mięśniowa jest mniejsza. 

Rwa kulszowa - operacja

Lekarz po zdiagnozowaniu pacjenta praktycznie nigdy nie decyduje się na wysłanie go do szpitala na zabieg operacyjny. Taka sytuacja występuje tylko wtedy, gdy wystąpią u chorego zaburzenia siły mięśniowej. Ponad 90 procent przypadków rwy kulszowej na szczęście da się wyleczyć poprzez rehabilitację, farmakoterapię oraz odpowiednią edukację pacjenta jak dbać o swoje zdrowie. W przypadku rwy kulszowej i pierwszego epizodu choroby objawy w ciągu miesiąca ustępują same. Jednak leczenie pomaga skrócić okres bólowy i zapobiec nawracaniu dolegliwości bólowych. Czas całkowitego powrotu do zdrowia podczas leczenia trwa zazwyczaj trzy do czterech tygodni. Pacjenci uważają, że po takim czasie bólu nie ma lub jest on minimalny i nie powoduje żadnych ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli się pojawi, doskonale wiedzą jak sobie z nim radzić.