Odkurzacz dla alergika

Kurz, pyłki, sierść zwierząt, roztocza, zarodniki pleśni i grzybów – na to najczęściej mamy alergię, a jednocześnie jest to stały zestaw na podłogach i dywanach w naszych mieszkaniach. Aby pomóc sobie w walce z objawami alergii, warto regularnie sprzątać mieszkanie, usuwając z powierzchni podłóg wszystko, co może być zagrożeniem. Pomocny w tym będzie odkurzacz – dobrze wybrany i dopasowany do potrzeb osób z alergią.

Odkurzanie wszystkich powierzchni w mieszkaniu to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się wszystkich alergenów, które mogą czyhać na nas we wnętrzu. Ani zmywanie na mokro, ani korzystanie z oczyszczaczy powietrza nie będzie skuteczne, jeśli najpierw nie wciągniemy do wnętrza odkurzacza wszystkiego, co nam zagraża. Na co zwracać uwagę przy zakupie urządzenia? Jakie elementy będą pomocne w codziennej walce z alergią?

Odkurzacz wyposażony w dobre filtry

Aby odkurzacz nie tylko usuwał zanieczyszczenia, ale również je neutralizował, warto wybierać modele, które są wyposażone w dobre filtry. W ostatnim czasie popularne są filtry HEPA, które mają bardzo wysoką skuteczność, są wydajne, dobrze pochłaniają nawet najdrobniejsze, niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia. Usuwają kurz, zarodniki pleśni i grzybów, a także inne alergeny nie tylko z podłogi, ale też z powietrza. Gdy sprawdzisz niezależny ranking odkurzaczy, zobaczysz że urządzenia z takimi filtrami są w czołówce najlepszych modeli.

Dobrym pomysłem mogą być również odkurzacze z filtrem wodnym, który niejako topi wszystkie wciągnięte przez odkurzacz zanieczyszczenia. Trzeba go jednak regularnie czyścić, bo wilgotne środowisko plus mokry kurz to idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Wybierając odkurzacz zwróćmy uwagę także na klasę remisji kurzu, która mówi nam o tym, jak wiele wciągniętych zanieczyszczeń dany model urządzenia wydmuchuje z powrotem do pomieszczenia. Dla alergików jedyną zalecaną klasą jest A.

Workowy czy bezworkowy?

Odkurzacz przeznaczony dla alergika powinien nie tylko skutecznie usuwać kurz, ale również być bezpieczny w użytkowaniu dla osoby, dla której kontakt z kurzem jest niewskazany. Jeśli mamy do wyboru odkurzacz workowy i bezworkowy, lepiej zdecydować się na tę pierwszą opcję. Jednorazowe worki można szybko wyjąć, zamknąć i wyrzucić bez kontaktu z ich zawartością. Trzeba jednak wybierać specjalne worki o podwyższonej ochronie antyalergicznej – są one wykonane nie z papieru, a z syntetycznego materiału. Posiadają również dodatkowe mechanizmy uszczelniające. Taki worek nie ma prawa się uszkodzić ani porwać, jest więc w stu procentach bezpieczny dla każdego alergika.