Jurgita Šiugždinienė Minister Oświaty Nauki i Sportu Republiki Litewskiej odwiedziła w piątek (17 marca) Urząd Miejski w Suwałkach. Podczas spotkania z przedstawicielami suwalskiego samorządu poruszony został temat utworzenia szkoły podstawowej z litewskim językiem nauczania, która ma powstać w Suwałkach.

- Nasza współpraca z mniejszością litewską w Suwałkach od lat układa się bardzo dobrze. Jesteśmy w stałym kontakcie ze Wspólnotą Litwinów oraz Konsulatem w Sejnach – mówił w trakcie spotkania Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Kilka tygodni temu Fundacja im. bpa. Antanasa Baranauskasa – Dom Litewski w Sejnach nabyła kamienicę przy ulicy Mickiewicza 5 w centrum Suwałk, gdzie ma powstać szkoła. Mniejszość litewska chce powołania placówki z ojczystym językiem nauczania, bo wiele młodych rodzin litewskich z Sejn i Puńska przenosi się właśnie do Suwałk. Od jesieni 2020 roku, w pomieszczeniach wynajętych od prywatnego właściciela, działa w naszym mieście litewskie przedszkole.

- Zależy nam na wsparciu w tym procesie ze strony Miasta Suwałki. Planujemy przeprowadzić remont kamienicy i dostosować ją do warunków oświatowych. Nasz plan to uruchomienie 1 klasy szkoły podstawowej już w kolejnym roku szkolnym – powiedziała Jurgita Šiugždinienė.

Litewskiej Minister towarzyszyli m.in.: Wiceminister Ramūnas Skaudžius; Szef Konsulatu RL w Sejnach Genadijus Mackelis, Przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce Jolanta Malinowska-Wiaktor.

Miasto prócz Prezydenta Suwałk reprezentowali: Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej, Roman Rynkowski, zastępca Prezydenta oraz Mariusz Klimczyk, Sekretarz Miasta.