Rozmawiali w poniedziałek (20 marca) Dyrektorzy miejskich placówek oświatowych z suwalską Policją. Spotkanie zorganizowane z inicjatywy Prezydenta Suwałk miało na celu uczulić kadrę kierowniczą oświaty w Suwałkach na ostatnie medialne doniesienia o przypadkach pobić, hejtu internetowego, a nawet tragicznego wydarzenia z Zamościa gdzie na śmierć pobito 16-letniego chłopak.

- Przemoc wśród rówieśników w szkole to nie nowość. Natomiast ostatnio przybiera to bardzo niebezpieczne rozmiary. Dlatego też Prezydent Suwałk podjął decyzję by zorganizować takie spotkanie i uczulić nas na te zachowania – mówił Roman Rynkowski, zastępca Prezydenta Suwałk m.in. do spraw oświaty – Naszą rolą jest by ten problem w Suwałkach nie istniał albo był marginalny. Musimy dmuchać na zimie i zapobiegać ewentualnym zdarzeniom, które mogą mieć również miejsce w naszym mieście – dodał Roman Rynkowski nawiązując do ostatnich doniesień medialnych z Zamościa, Pruszkowa, gdzie papierosem młodzi ludzie przypalali swojego rówieśnika czy Malborka, gdzie agresywna młodzież poniżała nauczycielkę i transmitowała to na żywo w mediach społecznościowych.

Zaproszona na spotkanie Policja poinformowała, że w Suwałkach, a także powiecie suwalskim na dziś zgłoszeń o agresywnej młodzieży nie ma zbyt wiele natomiast dochodzi do takich zdarzeń. Boleśnie przekonał się o tym 17-latek, który w ubiegłym tygodniu ukradł kobiecie torebkę. Został schwytany i decyzją sądu trafił do aresztu.

 Policja zwraca uwagę, że problemem są treści lansowane w telewizji oraz mediach społecznościowych.

- Media, mainstream, gale freak fighterów. To wszystko potęguje agresję wśród młodych ludzi. Zachowania, które są prezentowane w kanałach informacyjnych mają ogromny wpływ na młodzież, której to po prostu imponuje. Musimy na to zwracać szczególną uwagę – mówił Bartosz Lorenc Komendant Policji w Suwałkach.

W trakcie spotkania ustalono, że pracownicy Komendy Miejskiej Policji rozpoczną cykl spotkań z rodzicami w suwalskich szkołach by uzmysłowić problem agresji wśród młodzieży. Pogadanki z uczniami w tej sprawie zapowiada również Straż Miejska.

Roman Rynkowski, zastępca Prezydenta Suwałk zaapelował do dyrektorów by na godzinach wychowawczych nauczyciele zwrócili uwagę na ten problem oraz zapowiedział uruchomienie telefonu zaufania, na który każdy zupełnie anonimowo będzie mógł zgłosić przypadki agresji.