Pod hasłem „Nowe technologie, nowe odkrycia!” zostanie w tym roku zorganizowany Jaćwieski Festyn Archeologiczny. W tym roku po raz pierwszy Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotuje wydarzenie we współpracy z GovTech Polska. Impreza została zaplanowana na dwa dni i odbędzie się w dniach 1-2 lipca 2023 r.

Szczegóły przedstawiono podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli: Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Jerzy Brzozowski, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
 
- Mamy cel by była to największa impreza archeologiczno-historyczna w północno-wschodniej Polsce! – mówiła Justyna OrłowskaDzięki współpracy przy tym wydarzeniu z GovTech pierwiastek historii wymieszamy z nowoczesną technologią i elektroniką co dodatkowo urozmaici i wzbogaci przedsięwzięcie – dodała Minister Orłowska.

W tym roku, podobnie jak w roku uboiełym, Festyn odbędzie się w sąsiedztwie  Krzywólki, nad zalewem „Żwirek” - współrzędne GPS: N 54°07’05.58”, E 22°54’17.68”.
 
Od 1999 roku Muzeum Okręgowe w Suwałkach, przy współpracy Bractwa Jaćwingów Pera Sudinoi, litewskiego Klubu Archeologii Doświadczalnej „Pajauta”, Projektu VPP, Hnoss Craft oraz licznej grupy indywidualnych wykonawców, organizuje festyny archeologiczno-historyczne w Suwałkach. Dotychczas odbywały się one w przepięknej scenerii Uroczyska Białorogi w Szwajcarii, w sąsiedztwie rezerwatu Cmentarzysko Jaćwingów.

- W tym roku z uwagi na zaplanownay koncert zaszła konieczność zmiany miejsca imprezy na Krzywólkę, także znaną z cennych bałtyjskich stanowisk archeologicznych – poinformował Jerzy Brozowski z Muzeum Okręgowego - Każda z tych dorocznych imprez jest odmienna, co roku zmienia się program, pojawiają się nowi wykonawcy. Niezmienne pozostają tylko szczególna atmosfera i okazja do dobrej zabawy w kontakcie z nauką – dodał Dyrektor Muzeum.

Tradycją festynów jest Turniej Wojów o Skarb Skomanda oraz turniej łuczniczy, z cennymi nagrodami. Oprócz tego będą pokazy warsztatowe z zakresu archeologii eksperymentalnej, rekonstrukcje historyczne i etnograficzne.

- Chcemy promować Suwałki i Suwalszczyznę za sprawą Jaćwingów, którzy pierwotnie zasiedlali nasze ziemie. Jest to również jeden z elementów przyjętej niedawno Strategii Promocji Miasta. Rozwój tej imprezy na pewno pomorze w tym działaniu – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
 
Informacje o dojazdach:
Miejsce festynu w Krzywólce leży ok. 4 km zarówno od centrum Suwałk, jak i osiedla Północ II. Dojazd ul. Sikorskiego lub ul. Krzywólka wg współrzędnych GPS. W miejscu festynu znajdują się oznakowane miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, w bliskim sąsiedztwie mogą parkować autobusy.

Dodatkowo dzięki uprzejmości przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Suwałkach uruchomiona zostanie specjalna bezpłatna linia autobusowa.

Festyn zorganizowano ze środków GovTech Polska oraz Muzeum Okręgowego w Suwałkach przy współpracy organizacyjnej Nadleśnictwa Suwałki, Zarządu Dróg i Zieleni, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach.