W sierpniu w Suwałkach odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo”, który jest swego rodzaju hołdem Andrzejowi Wajdzie, jednemu z najwybitniejszych Suwalczan. Już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców Suwałk na rozgrzewkę przed festiwalem i projekcję filmu „Wnyki” na suwalskich bulwarach. Start o godz. 19.00.

Z programem zaplanowanego na 17-19 sierpnia festiwalem Wajda na Nowo można zapoznać się na ulotkach pod tym tekstem. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest BEZPŁATNY.

W tym roku główną gwiazda festiwalu będzie Krystyna Janda. Oprócz niej będziemy mieli okazję spotkać się z Magdaleną Umer, Janem Holoubkiem, Michałem Kwiecińskim, Filipem Marczewskim, Danielem Namiotką a przede wszystkim z Łukaszem Maciejewskim i Andrzejem Pągowskim – dyrektorem programowym i dyrektorem artystycznym Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo”.

- Po raz trzeci możemy przekazać dobre informacje na temat festiwalu Wajda na Nowo. Każde miasto, każdy region szczycą się wspaniałymi postaciami ze swojej historii. Dla nas to między innymi urodzony w Suwałkach Andrzej Wajda, który ma w naszym mieście żywy pomnik w postaci tego festiwalu – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk -Dzięki naszym partnerom możemy organizować kolejną edycję festiwalu – dodał Prezydent.

Strategicznym Partnerem jest Marszałek Województwa Podlaskiego, który również objął festiwal swoim patronatem honorowym.

- Wajda tu się urodził i kochał te ziemię. Poprzez festiwal filmowy pokazujemy okiem filmowym nasz region.  Pokazujemy że mamy swoich twórców filmowych wnosząc tym samym coś do dorobku filmowego tego regionu i całej polski – powiedziała Wiesława Burnos z Zarządu Województwa Podlaskiego.

Inicjatorami i głównymi pomysłodawcami festiwalu była pani Krystyna Zachwatowicz-Wajda, która prawdopodobnie w tym roku odwiedzi Suwałki podczas festiwalu  oraz Andrzej Pągowski – dyrektor artystyczny.

- Nie jest łatwo w Polsce wstrzelić się z nowymi festiwalem który od razu przyciąga gwiazdy i znane nazwiska. Nam się to udało – mówił znany polski plakacista Andrzej Pągowski.

Festiwal „Wajda na Nowo” jest okazją i pretekstem, aby przyjrzeć się na nowo twórczości Andrzeja Wajdy oraz inspiracją do poszukiwań w naszym regionie - w województwie podlaskim, na Suwalszczyźnie i Podlasiu, nowych twórców filmowych.