I to dosłownie, ponieważ cały miesiąc upłynie pod znakiem aktywności rowerowych. O tym, co jeszcze czeka na mieszkańców naszego miasta w zakresie rowerowych atrakcji i jak wygląda aktywność suwalskich cyklistów, opowiedzieli podczas spotkania z mediami Waldemar Borysewicz, Dyrektor OSiR oraz Kamil Sznel, Naczelnik Wydziału Obsługi Prezydenta, Komunikacji Społecznej i Promocji.

Tegoroczny czerwiec obfituje w rowerowe atrakcje. Aktualnie trwa kolejna edycja rywalizacji o Rowerowy Puchar Polski. W rowerowej zabawie, którego koordynatorem jest Miasto Bydgoszcz, po raz kolejny uczestniczą również Suwałki. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Waldemar Borysewicz, Dyrektor suwalskiego OSiR-u, zachęcał do udziału w projekcie i „kręcenia kilometrów” dla Suwałk:

Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców, mobilizacja środowisk rowerowych, propagowanie aktywnego wypoczynku, edukacja ekologiczna, promocja turystyki rowerowej oraz samego roweru jako alternatywnego środka transportu. Udział w zabawie – zarówno dla miast jak i indywidualnych użytkowników – jest bezpłatny. Rowerzyści kręcą kilometry dla siebie samych oraz poprzez swoje zaangażowanie czują się odpowiedzialni za sukces swoich małych ojczyzn w ogólnopolskiej rywalizacji.

Tegoroczna edycja wystartowała 1 czerwca i potrwa do końca bieżącego miesiąca.

–  Rywalizacja toczy się również na poziomie miejskim i oprócz rywalizacji indywidualnej rywalizują między sobą także grupy założone przez użytkowników aplikacji, którzy wspólnie kręcą kilometry dla naszego miasta. Dodatkowo suwalskie szkoły również włączyły się w zabawę w ramach Miejskiej Rywalizacji Sportowej Szkół. Zdobyte punkty, będą miały odzwierciedlenie w nagrodach finansowych – poinformował Dyrektor OSiR.

Jak dołączyć do Rywalizacji? To bardzo proste!

Znajdź i pobierz bezpłatną aplikację Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu
Z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – Trening Rowerowej Stolicy Polski 2023
Aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Miasto, dla którego będziesz kręcić kilometry
W kolejnym kroku wybierz grupę z listy lub zaproponuj nową grupę i razem z przyjaciółmi weźcie udział w zabawie!
Nowym elementem rywalizacji będzie Suwalska Szprycha
– Na Suwalską Szprychę złożą się trzy trasy, które zostaną wyznaczone w aplikacji „Aktywne Miasta” w zakładce Gry Miejskie. Trasy gier miejskich pozostają tajemnicą a uczestnik zna tylko pierwszy punkt i przybliżoną długość trasy, aby się odpowiednio do niej przygotować.

O przebiegu trasy uczestnik zabawy dowiaduje się dopiero podczas pokonywania kolejnych punktów kontrolnych. Po dojechaniu do punktu kontrolnego w aplikacji pojawia się kolejny, a po pokonaniu wszystkich punktów uczestnik otrzymuje informację o ukończeniu gry.

Wprawdzie trasy gier są tajemnicą, którą podczas zdobywania punktów kontrolnych będą odkrywać uczestnicy zabawy to nazwy poszczególnych mogą nieco zdradzać kierunek jazdy.

Rowerowy Kameduła około 32 km
Bobrowym Szlakiem około 34 km
Rowerowy Jaćwing około 55 km

- Trasy będą aktywne od 16 do 26 czerwca 2023 r. a 20 uczestników, którzy jako pierwsi ukończą wszystkie trasy otrzymają bony do obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Podsumowanie i wręczenie nagród odbędzie się równolegle z podsumowaniem rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski w dniu 10 września podczas suwalskich obchodów „Europejskiego Dnia Bez Samochodu” – wyjaśnił Waldemar Borysewicz, Dyrektor OSiR.
W lipcu na rowerzystów czeka weekendowa wyprawa do Wilna
W lipcu zapraszamy na trzecią odsłonę OSiR On Tour. W dniach 22-24 lipca odbędzie wycieczka rowerowa do Wilna. Niezwykle malownicza trasa licząca ponad 200 km zakończy się przy Ostrej Bramie. Tegoroczny układ kalendarza sprawia, że ta wycieczka może być doskonałą propozycją weekendową (22-23 lipca to piątek i sobota) dla pasjonatów dwóch kółek. Od czwartku, 15 czerwca, ruszają zapisy.

Z kolei obecny na konferencji Kamil Sznel, Naczelnik Wydziału Obsługi Prezydenta, Komunikacji Społecznej i Promocji, a także zapalony rowerzysta, przedstawił statystyki dotyczące wykorzystania systemu roweru miejskiego „SUWER”:

Trzeci, rozpoczęty w kwietniu sezon SUWERa już teraz pozwala mieć nadzieje, że będzie rekordowy. Użytkownicy miejskich rowerów przejechali przez dwa ostatnie miesiące 95340 km. Przez cały sezon w 2022 r. 267 792 km.  A ogólnie już ponad 0,5 mln km – dokładnie 500 236 km.

W swojej wypowiedzi przytoczył również informacje dotyczące rozwoju infrastruktury rowerowej w naszym mieście.

Suwałki są przyjazne dla rowerzystów. W mieście jest już ponad 100 km dróg dla rowerów: 64,6 km ścieżek rowerowych i 35,8 km ciągów pieszo – rowerowych. Powstają też kolejne. Nowe ścieżki rowerowe pojawią się przy ostatnim odcinku tzw. „trasy wschodniej” oraz przy ulicach w rejonie strefy ekonomicznej.

Do rowerowej aktywności zachęca również pogoda. Długoterminowa prognoza dla naszego regionu potwierdza, że czerwiec będzie sprzyjał zarówno długim jak i krótkim wyprawom rowerowym. Zachęcamy do każdej aktywności bez względu na planowany dystans!