Dzieci z Suwałk w wieku 1-9 lat będą mogły wziąć udział w populacyjnym, bezpłatnym badaniu wykrywającym cukrzycę typu 1. Wszystko dzięki projektowi Uniwersytetu Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Cukrzyca typu 1 to obecnie jedna z najbardziej przyrastających chorób. Szacuje się, że w województwie podlaskim na 100.000 osób 35 jest chorych.

- Prognozujemy, że cukrzyca w Polsce będzie przyspieszać w tempie geometrycznym – mówił podczas specjalnie zorganizowanego spotkania w Urzędzie Miejskim profesor Artur Bossowski, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i DiabetologiiStąd pomysł na populacyjne badania najmłodszych mieszkańców naszego regionu tak by jak najszybciej wykryć, kto jest narażony na tę chorobę – dodał Profesor.

Spotkanie zorganizowano z dyrektorami suwalskich żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych. To oni w swoich placówkach rozpropagują możliwość wzięcia udziału w badaniu i zbiorą osoby chętne do jego przeprowadzenia. Może to być każde dziecko w wieku od 1 do 9 roku życia włącznie, którego rodzice wyrażą na to zgodę. Badanie polega na pobraniu krwi z żyły. Podczas badania obecny będzie mógł być rodzic.

Jak podkreślał profesor Bossowski obecnie bardzo dużo małych dzieci trafia do jego kliniki z podejrzeniem cukrzycy. Przeprowadzenie badań pozwoli szybciej reagować.

- Badania są dobrowolne. Nie będziemy nikogo zmuszać do ich wykonania. Jednak już teraz proszę dyrektorów naszych placówek oświatowych by rozpoczęli szeroko zakrojoną akcję informacyjną w tej sprawie i powiadomili rodziców o takiej możliwości. To bardzo dobra okazja by zweryfikować stan zdrowia naszych dzieci – mówił podczas spotkania Roman Rynkowski, zastępca Prezydenta Suwałk.

Po zebraniu chętnych w całym mieście badanie zostanie przeprowadzone w sposób zorganizowany w ciągu jednego dnia. W przypadku wykrycia u dziecka cukrzycy przedstawiciele Uniwersytetu Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku będą o tym informować bezpośrednio rodzica. O szczegółach związanych z badaniem będą informowali dyrektorzy placówek, do których uczęszczają dzieci.