Soja obok kukurydzy jest jedną z upraw o najmniejszej intensywności agrotechniki, jednak nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Wynika to w dużej mierze ze stosunkowo niskich plonów, co przekłada się na niski efekt ekonomiczny uprawy. W przypadku uprawy soi bardzo ważny jest dobór odmian, których długość okresu wegetacji powinna być dostosowana do regionu uprawy.
Znaczenie soi
Soja uprawiana jest głównie z przeznaczeniem nasion jako surowca do produkcji wysokojakościowych pasz, ponieważ nasiona zawierają dużą ilość białka oraz tłuszczu.
Soja jest cennym przedplonem dla roślin zbożowych. Jej resztki pożniwne są bogate w azot, który został związany z powietrza dzięki symbiozie roślin z bakteriami brodawkowymi. W pozostałej po zbiorze nasion biomasie może być zakumulowane aż do 80 kg N.
Termin siewu i norma wysiewu soi
Rozpoczęcie zasiewów soi związane jest z osiągnięciem odpowiedniej temperatury gleby na głębokości siewu — powinna ona wynosić minimalnie 8°C na głębokości 3-4 centymetrów. Siew w nieogrzaną glebę będzie opóźniał wschody i zwiększał ryzyko zgorzeli siewek.
Norma wysiewu określana jest przez hodowcę i wyrażona jest w liczbie roślin na 1m2, zwykle wynosi 60-70 roślin. Zakładając, że jedna jednostka siewna to 150 000 nasion, to na 1 hektar potrzeba ich od 4 do 4,6.
Czym jest wczesność odmiany?
Wczesność odmiany informuje o długości okresu wegetacji od momentu siewu do zbioru i jest określona w systemie zerowym. Na jego podstawie wyróżnia się poniższe klasy wczesności:
- bardzo wczesne i wczesne (0000)
- średnio wczesne i średnio późne (000)
- późne i bardzo późne (00 i 0)
Odmiany wczesne mają niższy genetyczny potencjał plonowania od odmian późnych. Wybór odmiany o zbyt długim okresie wegetacji dla danego regionu kraju może prowadzić do trudności w osiągnięciu dojrzałości zbiorczej na polu.
Odmiany soi w ofercie firmy Osadkowski
W przypadku sklepu internetowego bardzo ważne jest przygotowanie oferty odmian, które z sukcesem mogą być uprawiane na ternie całego kraju. Dlatego też w sklepie dla rolnika można zaleźć kilka propozycji, które są bardzo dobrze dostosowane do rodzimych warunków klimatycznych:
- Abaca (Saatbau) - wczesna
- Adessa (Saatbau) - wczesna
- Ambella (Saatbau) - wczesna
- Abelina (Saatbau) - średnio wczesna
- Nessie PZO (IGP) - średnio wczesna
- Ameliną (Saatbau) - średnio wczesna
- Aurelia (Saatbau) - średnio późna
W nawiasie podano nazwę hodowcy danej odmiany soi, a na stronie internetowej https://osadkowski.pl/material-siewny/soja--c-001131, można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami związanymi z ich cechami użytkowymi.