Czym jest wentylacja decentralna i jakie ma zalety?

Prawidłowa wentylacja w budynku to podstawa, jeśli chcesz zadbać o komfort i zdrowie domowników. W tym celu można sięgnąć po takie rozwiązania jak: wentylacja grawitacyjna, wentylacja centralna lub wentylacja decentralna. Czym charakteryzuje się wentylacja decentralna i kiedy warto ją stosować?

Wentylacja decentralna – co to jest?

Jeśli jesteś na etapie planowania systemu wentylacji, koniecznie rozważ montaż wentylacji decentralnej. Jest to jeden z rodzajów wentylacji mechanicznej występujący w wersji z odzyskiem ciepła lub bez. Wentylacja decentralna nie wymaga rozprowadzania kanałów wentylacyjnych po całym domu, ponieważ nie stosuje się w niej centrali odpowiedzialnej za rozprowadzenie powietrza kanałami do wybranych pomieszczeń.

W tym systemie wykorzystuje się pojedyncze urządzenia z wbudowanym wymiennikiem ciepła, które pracują niezależnie od siebie. Jak to wygląda w praktyce? W każdym pomieszczeniu powinien znajdować się wbudowany w ścianę wentylator, którego jedna końcówka znajduje się wewnątrz budynku, a druga na zewnątrz, co zapewnia optymalną wymianę powietrza. Wentylatory mogą posiadać też wbudowane wymienniki ciepła, dzięki którym zachodzi proces odzyskiwania ciepła zwany rekuperacją.

Prawidłowo rozplanowana wentylacja decentralna nie prowadzi do wychłodzenia wnętrz i nie wpływa na wzrost kosztów ogrzewania. Jest to skuteczny sposób na zapewnienie dostępu do świeżego powietrza oraz dostosowanie stopnia przepływu powietrza do aktualnego zapotrzebowania.

Zalety wentylacji decentralnej

Wentylacja decentralna ma wiele zalet, które powodują, że jest często wybierana do wnętrz o podwyższonej wilgotności. Można ją z powodzeniem stosować w starszych budynkach, ponieważ nie wymaga tworzenia od podstaw kanałów wentylacyjnych.

Kompletne zestawy do wentylacji decentralnej znajdziesz w ofercie firmy STIEBEL ELTRON. Pojedynczy zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy łącznie z modułem sterowania i panelem obsługowym. System wentylacji decentralnej jest łatwy do zamontowania, składa się ze starannie zaprojektowanych i estetycznych elementów oraz czujników, które kontrolują urządzenie w zależności od wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Decentralna wentylacja świetnie sprawdza się w małych i dużych wnętrzach. Umożliwia szybką i wygodną wymianę filtrów, nie tworzy zacieków na elewacji i posiada wymiennik ciepła z aluminium, dzięki czemu poszczególne urządzenia można łatwo wyczyścić, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Dużym atutem tego rozwiązania jest prosta budowa. Jednostki są montowane na ścianie zewnętrznej i odpowiednio zakończone z obu stron. W pomieszczeniu montuje się maskownicę, która pasuje do wystroju wnętrza. Natomiast po zewnętrznej stronie montuje się specjalną osłonę, która chroni jednostkę przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru.

W tym systemie wymianę ciepła zapewnia cichy wentylator, który działa naprzemiennie w cyklu nawiew-wyciąg. W efekcie nie będziesz potrzebować dodatkowych nawiewników w oknach lub ścianach.

Wybierając model z odzyskiem ciepła, możesz uzyskać wysoką sprawność odzysku na poziomie nawet 90%. Wentylatory wykorzystywane w wentylacji decentralnej nie pobierają dużo mocy na podgrzewanie wymiennika, co pozwala zaoszczędzić energię elektryczną. Tego rodzaju urządzenia wyróżniają się także cichą pracą, długą żywotnością i bezawaryjnym działaniem.

Czy wentylacje decentralne są ekonomiczne?

Zdecydowanie tak! Jednak to ważne, aby dobrać rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w danych pomieszczeniach. Wydajny system wentylacji decentralnej z innowacyjnym modułem sterującym zamówisz w STIEBEL ELTRON. Specjaliści podpowiedzą Ci, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, aby wentylacja działała bez zarzutu. Wybierając to rozwiązanie, zaoszczędzisz sporo pieniędzy i unikniesz dużej ingerencji w strukturę budynku. Jest to zatem świetne rozwiązanie do budynków już powstałych, biur i nowoczesnych apartamentów.