81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar
11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej, upamiętniający tragiczne wydarzenia sprzed ponad 70 lat. W tym dniu wspominamy tych, którzy zginęli w wyniku okrutnych działań ukraińskich nacjonalistów na terenie Wołynia i innych regionów II Rzeczypospolitej Polskiej.

Rocznica Zbrodni Wołyńskiej: pamięć o ofiarach

Każdego 11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to chwila, w której wspominamy jedną z najtragiczniejszych kart naszej historii. Zbrodnia Wołyńska, znana również jako ludobójstwo na Wołyniu, to wydarzenia, które na zawsze zapisały się w pamięci Polaków.

Nieznana liczba ofiar i heroizm obrońców

Do dziś nie jest znana dokładna liczba osób zamordowanych w latach 40-tych na Wołyniu. Szacuje się, że mogło to być ponad 100 tysięcy niewinnych ludzi, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Ich krew obficie spłynęła ponad 70 lat temu, pozostawiając trwały ślad w historii naszego narodu.

W tamtych trudnych czasach wielu żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich podejmowało heroiczną próbę obrony swoich rodaków. Ich postawa zasługuje na najwyższy szacunek i pamięć. To dzięki ich odwadze wiele osób mogło przeżyć te tragiczne wydarzenia.

Pamięć i solidarność z rodzinami ofiar

Wspominając bezmiar tamtych zbrodni, łączymy się dzisiaj w sposób szczególny pamięcią z rodzinami ofiar. To dla nich ten dzień jest szczególnie bolesny, gdyż przypomina o stracie bliskich i dramatycznych wydarzeniach, które na zawsze zmieniły ich życie. Nasza pamięć i solidarność są wyrazem hołdu dla tych, którzy zginęli oraz dla tych, którzy przetrwali te trudne czasy.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej to ważny moment w kalendarzu naszych narodowych rocznic. Jest to czas refleksji nad przeszłością oraz przypomnienie o konieczności pamięci i szacunku dla ofiar tragicznych wydarzeń w historii naszego kraju.


Według informacji z: Powiat