1 września 2024 roku to dzień, w którym mieszkańcy miasta oddali hołd ofiarom II wojny światowej, upamiętniając 85. rocznicę jej wybuchu. Uroczystości, które miały miejsce pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 roku, zgromadziły przedstawicieli samorządu, służb mundurowych oraz lokalnych instytucji, a także młodzież i kombatantów. Wydarzenie to nie tylko przypomniało o tragicznych wydarzeniach z przeszłości, ale również skłoniło do refleksji nad współczesnymi konfliktami.
- Uroczystości pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r.
- Przemówienie Prezydenta Suwałk
- Wspomnienia o okupacji i współczesne refleksje
Uroczystości pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r.
Jak co roku, mieszkańcy miasta zebrali się pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. przy ulicy Wojska Polskiego, aby uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność Polski. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez delegacje suwalskich kombatantów, parlamentarzystów, samorządowców oraz przedstawicieli służb mundurowych. Obecność młodzieży była szczególnie ważna, jako symbol przekazywania pamięci o historii kolejnym pokoleniom.
Przemówienie Prezydenta Suwałk
W trakcie obchodów głos zabrał Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, który w swoim wystąpieniu odniósł się do tragicznych skutków II wojny światowej. Przypomniał, że straty w ludziach sięgają około 50-60 milionów, co w przypadku Polski oznaczało drastyczny spadek liczby obywateli z 35 milionów przed wojną do zaledwie 23 milionów po jej zakończeniu. "Ofiarami byli nie tylko żołnierze, ale przede wszystkim cywile" – podkreślił Prezydent, nawiązując do zniszczeń, które dotknęły nie tylko lokalny region, ale miały wymiar globalny.
Wspomnienia o okupacji i współczesne refleksje
Renkiewicz przypomniał również pierwsze dni wojny w Suwałkach, kiedy to już 2 września 1939 roku spadły pierwsze niemieckie bomby. Zniszczenia, jakie przyniosły naloty, dotknęły nie tylko koszar, ale przede wszystkim stacji kolejowej, gdzie zginęło wielu żołnierzy. W obliczu tych tragicznych wydarzeń, Prezydent wyraził również ubolewanie nad trwającą wojną na Ukrainie. "Gdy wydawało się, że Europa wyciągnęła wnioski i nie dopuści do kolejnej wojny, dziś jesteśmy ponownie świadkami tego strasznego procederu" – zauważył, nawiązując do historycznych lekcji, które wydają się być zapomniane.
Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Suwałkach były nie tylko przypomnieniem o przeszłości, ale także wezwaniem do refleksji nad współczesnymi konfliktami zbrojnymi, które wciąż kładą się cieniem na Europie. Wspólna pamięć o tych, którzy walczyli i ginęli, stanowi fundament dla budowania przyszłości, w której przemoc i wojna nie będą miały miejsca.
Na podst. Urząd Miejski Suwałki