Na Wolnych Lekturach pojawiło się nowe opowiadanie Sylwii Chutnik pod tytułem „Muzeum pamięci”. Przez najbliższe dwa miesiące utwór będzie dostępny na stronie internetowej www.wolnelektury.pl dla członkiń i członków Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur, a potem – dla wszystkich czytelników.

„Szczęśliwa miłość nie istnieje. Na straży tego dogmatu stoi pamięć a.k.a. straumatyzowana wyobraźnia, ostrzykująca się jadem zazdrości. Pamięć-śmietnisko, katalog zastarzałych ran, muzeum, do którego nie prowadzą żadne drzwi. Ale w murach są szpary, wystarczy przyłożyć oko. Trzeba chwilę poczekać, aż przywyknie do ciemności. I już, można krzyknąć w zachwycie: jaka piękna żałoba!”

Sylwia Chutnik, kulturoznawczyni, pisarka i promotorka czytelnictwa, dołączyła do grona Ambasadorów Wolnych Lektur. W ramach współpracy Wolne Lektury udostępniły dziś jej nowe opowiadanie pt. Muzeum pamięci (czytane dotychczas tylko podczas akcji stowarzyszenia Unia Literacka). Obecnie dostęp do utworu mają członkinie i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur, a za dwa miesiące tekst będzie dostępny dla każdego.

Jak stać się Przyjacielem bądź Przyjaciółką Wolnych Lektur i przeczytać opowiadanie?

Do Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur może dołączyć każdy, kto wesprze finansowo działania biblioteki. Kwota wsparcia jest dowolna, można dokonać jednorazowego przelewu lub ustawić wpłatę cykliczną, a potem zarejestrować się w serwisie. Jednorazowa wpłata upoważnia do miesięcznego dostępu do premierowego tekstu, cykliczna – aż do momentu rezygnacji z członkostwa. Co dwa miesiące publikowane są nowe utwory współczesnych autorek i autorów, a poprzednie stają się dostępne dla wszystkich czytelników biblioteki. W końcu to Towarzystwo Przyjaciół – a przyjaciele się dzielą tym, co mają!

Dlaczego Wolne Lektury potrzebują wsparcia?

Utrzymanie tak ogromnej biblioteki jaką są Wolne Lektury generuje ogromne koszta – przygotowanie i udostępnianie książek to proces, w który zaangażowanych jest wiele osób. Dotacje ministerialne, które ostatnio zostały przyznane fundacji Nowoczesna Polska, prowadzącej projekt, pozwalają na utrzymanie biblioteki i realizowanie projektów podlegających regulaminom grantu, ale nie na uatrakcyjnienie jej oferty i dalszy rozwój. Ze względu na to, że dużą część użytkowników strony stanowią dzieci poszukujące lektur szkolnych, fundacja uznała, że niestosowne byłoby pobieranie opłat za dostęp lub wprowadzenie reklam. Dlatego o pomoc zostali poproszeni czytelnicy i sympatycy projektu, którym zależy na łatwej dostępności do dóbr kultury, promocji czytelnictwa oraz na wzbogacaniu oferty czytelniczej. Ci, którzy zdecydowali się na wpłatę, otrzymują w zamian przedpremierowy dostęp do nowych utworów napisanych przez współczesnych autorów i autorki – do tej pory były to dzieła m.in. Magdaleny Tulli, Łukasza Orbitowskiego czy Pawła Sołtysa. Do wsparcia Wolnych Lektur zachęcają Ambasadorowie i Ambasadorki – obok Sylwii Chutnik są to Barbara Klicka, Adam Fidusiewicz, Michał Nogaś, Andrzej Seweryn oraz Filip Springer.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..